Spotkanie
25.10.2023

Czytelnia POLIN: Anna Bikont "Nigdy nie byłaś Żydówką"

Okładka książki "Nigdy nie byłaś Żydówką", a na niej dziewczynka w warkoczykach - jedna z bohaterek reportażu.
fot. wydawnictwo Czarne

"Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu" – najnowsza książka Anny Bikont − ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. W tydzień po premierze publikacji serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką, które poprowadzi Piotr Pacewicz.

  • 25 października 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie w holu głównym muzeum
  • dyskusja w języku polskim

"Dokąd idzie, wiedziała. Ale skąd idzie – to musi dopiero wymyślić. Musi wymyślić całe swoje życie i tak, aby każdy uwierzył".

Te zdania otwierające opowiadanie Bogdana Wojdowskiego o ukrywającej się na wsi Małce, jednej z bohaterek Anny Bikont, mogłyby rozpoczynać historię pozostałych dziewczynek – Elżuni, Blimy, Janki, Dorki, Ireny. Choć ich wojenne doświadczenia były podobnym koszmarem, dalsze losy potoczyły się zupełnie odmiennie: wszak z traumą każdy próbuje radzić sobie po swojemu.

"Nigdy nie byłaś Żydówką" to intymne reporterskie studium charakterów, życia w ukryciu, ratowania się lub bycia ratowaną. Ciężaru, który niesie się przez całe życie: bólu, tęsknoty, niemożliwości zapomnienia, ale również ukrytej siły, by stawić czoło przyszłości, nawet gdy nieustannie pada na nią długi cień Zagłady.

Anna Bikont − po wprowadzeniu stanu wojennego weszła w skład zespołu redakcyjnego drugoobiegowego "Tygodnika Mazowsze", największego pisma podziemnej "Solidarności". Współtworzyła "TM" do 1989 roku, tj. do czasu zakończenia jego działalności. Związana z "Gazetą Wyborczą" od początku jej istnienia (1989). Jest autorką książek m.in. "My z Jedwabnego", "Sendlerowa. W ukryciu", "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie". Wspólnie z Joanną Szczęsną napisała m.in. "Pamiątkowe Rupiecie, Biografia Wisławy Szymborskiej" oraz "Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu", a z Heleną Łuczywo − biografię Jacka Kuronia "Jacek".

Piotr Pacewicz − redaktor naczelny i współzałożyciel w 2016 roku portalu OKO.press. Doktor psychologii społecznej (1981). Redaktor "Tygodnika Mazowsze", największego pisma podziemnej "Solidarności" (1982-1989). Jako asystent prof. Bronisława Geremka brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Współzałożyciel "Gazety Wyborczej", zastępca redaktora naczelnego (1995-2012). Feminista, obrońca praw osób LGBT.