Spotkanie
18.01.2023

Czytelnia POLIN: abp Grzegorz Ryś "Chrześcijanie wobec Żydów"

Okładka książki abp. Grzegorza Rysia "Chrześcijanie wobec Żydów" - na niej krzyż i gwiazda Dawida.
fot. materiały prasowe

W styczniu serdecznie zapraszamy do naszego Audytorium na rozmowę na temat książki pt. "Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji". Z gośćmi spotkania – abp. Grzegorzem Rysiem i Marianem Turskim – rozmawiać będzie Marek Zając. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

  • 18 stycznia 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne w Audytorium Muzeum POLIN, wstęp wolny
  • transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku >>
  • dyskusja w języku polskim

Nie ma bliższych sobie religii i nie ma trudniejszej historii.

Najnowsza książka abp. Grzegorza Rysia, historyka mediewisty, to niezwykła próba ukazania stosunku chrześcijan do Żydów w starożytności i wiekach średnich, zatem w okresie budowania tożsamości zarówno Kościoła, jak i judaizmu rabinicznego. Wspólne relacje wyznawców obu religii od początku naznaczone były napięciem, które z biegiem lat pogłębiało się i obejmowało kolejne dziedziny życia, by osiągnąć apogeum w drugim tysiącleciu chrześcijaństwa. Wtedy to pojawiły się krucjaty, pogromy, wypędzenia i inkwizycja. Powstała rana, którą coraz trudniej było wyleczyć.

Wyjątkowo odważna, poparta źródłami, analizą tekstów i wydarzeń, a jednocześnie przystępna opowieść o bolesnym pęknięciu we wspólnym dziedzictwie chrześcijan i wyznawców judaizmu. Ta książka to także zadane nam dziś pytanie o to, co z tym pęknięciem zrobimy.

"Ja, który przeżyłem Auschwitz, ja, ocalony z Zagłady, nie mogłem nie zadawać pytań: «Dlaczego Europa była obojętna na los żydowski? Jaką rolę odegrali przywódcy Kościoła w procesie alienacji Żydów?». Wybitny uczony abp Grzegorz Ryś tę rolę Kościoła i jego ojców duchowych przedstawia w sposób fascynujący. Nie upraszcza, nie jest jednostronnym, ale odważnym badaczem. Ułatwia nam zrozumienie procesów społecznych i nurtów ideowych, które kształtowały myślenie i postawy europejskie od Konstantyna po Reformację".

Marian Turski

Grzegorz Ryś – arcybiskup metropolita łódzki, w latach 2011-2017 biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski. Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii. Autor wielu bestsellerów.

Marek Zając – dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. W latach 2006-2018 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

 

Partnerem wydarzenia jest "Tygodnik Powszechny".

Logo Tygodnika Powszechnego