Spotkanie
13.11.2023

Czytelnia POLIN: 100. urodziny Józefa Hena

Józef Hen
Józef Hen. Fot. M. Hen

Zapraszamy na rozmowę z Józefem Henem z okazji jego setnych urodzin. Spotkanie prowadzić będzie Remigiusz Grzela.

  • 13 listopada 2023 (poniedziałek), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne
  • dyskusja w języku polskim

Rozmowa z Józefem Henem, niepozbawiona wątków osobistych, dotyczyć będzie jego bogatej twórczości, która zawsze niosła wyraźne przesłanie moralne i jest świadectwem humanistycznej postawy jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku. Spotkanie pozwoli zajrzeć w zmieniającą się epokę, w jakiej przyszło Henowi żyć i tworzyć.

Józef Hen – pisarz i publicysta dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy. W dzieciństwie współpracował z założonym przez Janusza Korczaka "Małym Przeglądem". Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Pracował przy budowie szosy Lwów-Kijów, a potem trafił do Samarkandy w Uzbekistanie. W 1944 roku wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. W czasie wojny stracił ojca, brata Mojżesza i siostrę Mirkę. Wojnę przeżyły matka i siostra, w 1957 roku wyjechały do Tel Awiwu.

Józef Hen pisał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży, a także scenariusze filmowe, które niekiedy też reżyserował. Napisał m.in. powieść dla młodzieży "Bitwa o Kozi Dwór", powieść wojenną "Kwiecień", dwie autobiograficzne powieści tworzące cykl "Teatr Heroda", liczne zbiory opowiadań, w tym "Krzyż Walecznych", powieść historyczną "Crimen" i tomy esejów "Nie boję się bezsennych nocy" i wspomnień "Nowolipie". Inną pozycją w jego dorobku są beletryzowane biografie, wśród nich "Ja, Michał z Montaigne" – panorama Europy XVI wieku – i "Błazen – wielki mąż"– obszerny szkic postaci i wielostronnej działalności Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Hen doczekał się kilkunastu tłumaczeń, w tym na czeski, niemiecki, francuski i rosyjski. Przez długie lata był działaczem Związku Literatów Polskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Remigiusz Grzela – prozaik, poeta i dramaturg. Współpracował z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i kierownikiem literackim Festiwalu Warszawa Singera. Jest autorem blisko 20 książek, ostatnia to "Trzy życia Ireny Gelblum", opowieść o łączniczce Żydowskiej Organizacji Bojowej. Jest laureatem m.in. Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. W 2017 roku Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej przyznało mu honorowy medal "Powstanie w Getcie Warszawskim" za:

"kultywowanie pamięci o oporze i walce Żydów z faszyzmem niemieckim podczas II wojny światowej, zwalczanie przejawów dyskryminacji rasowej, ksenofobii i antysemityzmu oraz upowszechnianie wiedzy o kulturze i historii Żydów".