Spotkanie
13.06.2019

Czym są święta rolnicze w kulturze żydowskiej? - spotkanie i dyskusja z cyklu Żydowskie ABC

Spotkanie i dyskusja poświęcone żydowskim świętom związanym z cyklem rolniczym oraz dawnym i współczesnym sposobom ich kultywowania.

13 czerwca (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny, Sala Pomnikowa

Latem świat żydowski obchodzi Święto Szawuot. To jedno z kilku wielkich dorocznych świąt ściśle związanych z cyklem rolniczym w Ziemi Izraela. Jakie są jeszcze inne święta tego rodzaju? Kiedy wypadają? Jak wyglądały ich obchody w przeszłości, a jak są świętowane teraz? 

Monika Krajewska i Nili Amit przybliżą nam ich dawne i współczesne sposoby kultywowania.

Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN

Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.


Monika Krajewska - artystka i edukatorka. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich i publikacji o symbolice płaskorzeźb na macewach. Tworzy wycinanki i kolaże inspirowane dawną żydowską wycinanką,  symbolami i tekstami judaizmu. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską przez pryzmat sztuki. Jej prace – fotogramy, frotaże i wycinanki – znajdują się w zbiorach prywatnych, synagogach i muzeach. Jej fotogramy są eksponowane m.in. w Muzeum POLIN.

Nili Amit –  absolwentka Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Odbyła służbę wojskową w kibucu na wybrzeżu Morza Martwego. Pracowała na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Prowadzi zajęcie na temat kultury Izraela m.in. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego czy Collegium Civitas. W Muzeum POLIN zajmuje się współpracą z instytucjami z Izraela. Organizuje konferencje, projekty edukacyjne dla młodzieży polskiej i izraelskiej czy szkolenia dla izraelskich przewodników. Jest autorką biograficznej książki „A miałam być księżniczką z bajki”, której część poświęcona jest doświadczeniu życia w kibucu.

 

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce