Dyskusja

Czy kończy się dominacja mężczyzn w społeczeństwie? – spotkanie

Grafika podzielona na dwie części - na każdej z nich znajduje się postać superwoman.
fot. flickr.com / jdhancock (CC BY 2.0)

Spotkanie z cyklu Uwierzyć w Muzeum?, podczas którego omawiamy współczesne problemy, inspirując się fragmentami Tory (Pięcioksięgu). Spotkania są prowadzone przez Halinę Bortnowską, publicystkę, filozofkę i teolożkę, oraz prof. Stanisława Krajewskiego, filozofa.

Majowe spotkanie poświęcone będzie relacjom między kobietami i mężczyznami. Biblia może być odczytywana jako wyraz świadomości patriarchalnej. Opisuje świat, gdzie dopuszczalne jest wielożeństwo, a kobieta nie może funkcjonować bez mężczyzny. Także próba gorzkiej wody dotyczy podejrzewanej o cudzołóstwo kobiety, nie mężczyzny.

Tymczasem współcześnie w świecie zachodnim kobiety cieszą się coraz większą samodzielnością i niezależnością. Czy zawarta w Torze wizja relacji między kobietami i mężczyznami ma dziś jakąkolwiek rację bytu? Co zmieniło się na lepsze, a co na gorsze? Jak nierówności między kobietami i mężczyznami przejawiały się w czasach biblijnych, a jak współcześnie?

Na te pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z gościem specjalnym, psychoterapeutką i publicystką Anną Dodziuk, zajmująca się m.in. poczuciem własnej wartości oraz problemami małżeńskimi i partnerskimi.

25 maja, godz. 18.00, wstęp wolny.