Spotkanie
5.06.2017

Czwarta edycja upamiętnień w Ogrodzie Sprawiedliwych - Dom Spotkań z Historią

5 czerwca 2017 w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na Muranowie zostały posadzone drzewa i odsłonięte pamiątkowe kamienie poświęcone kolejnym osobom uhonorowanym tytułem Sprawiedliwego: Natalii Gorbaniewskiej, Janowi Jelinkowi i Roberto Kozakowi.

  • 5 czerwca (poniedziałek), godz. 12.00, Ogród Sprawiedliwych, skwer im. J. Jura-Gorzechowskiego

Nazwiska osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego w 2017 roku zostały ogłoszone przez Dom Spotkań z Historią 6 marca (Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych), podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN.

"Wdzięczność. To najsilniejsza z emocji, jaką przeżywamy odwiedzając Ogród Sprawiedliwych. I właśnie okazując wdzięczność ludziom swoim życiem dającym świadectwo moralności tworzymy Ogrody Sprawiedliwych. Ludziom, którzy w czasach totalitaryzmów i ludobójstw pomagali ofiarom i występowali w obronie prawdy, bronili godności człowieka i którzy, jak Antygona, samotnie przeciwstawiali się niesprawiedliwym prawom. Tworzymy Ogrody z wiarą, że to świadectwo może być kontynuowane w niekończącej się sztafecie, w jakiej wszyscy możemy uczestniczyć, starając się naśladować ich czyny." – mówi  Gabriele Nissim, założyciel Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych "Gariwo".

5 czerwca upamiętnione zostało ich poświęcenie i odwaga. Uroczystość poprowadził Jerzy Kisielewski, a udział w niej wzięły rodziny uhonorowanych:

  • syn i wnuk Natalii Gorbaniewskiej – Jarosław Gorbaniewski i Artur Zedanja,
  • w imieniu rodziny Jana Jelinka – Mirosław i Wiera Jelinkowie,
  • ze strony Roberto Kozaka – przedstawiciele ambasady Chile.

Po uroczystości ogłoszono wyniku pierwszego etapu konkursu Fundacji Służby Rzeczypospolitej i Domu Spotkań z Historią "Pójść za księdzem Zieją".


Tytułem Sprawiedliwego honorowane są jedynie osoby nieżyjące. Tytuł jest przyznawany za konkretny czyn. Wyboru trzech osób spośród zgłoszonych dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie, w skład którego wchodzą wybitne osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i administracji publicznej.

Pierwszy polski Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku z inicjatywy Domu Spotkań z Historią i włoskiej Fundacji Gariwo, przy wsparciu Burmistrza Dzielnicy Wola. Dotychczas uhonorowani: Marek Edelman, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, Antonia Locatelli, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Petro Hryhorenko, Nelson Mandela i Hasan Mazhar, Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki, Jan Zieja.

Więcej informacji: www.sprawiedliwi.dsh.waw.pl.
 

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią

Partnerzy: Muzeum POLIN, Fundacja Służby Rzeczypospolitej, Muzeum Historii Polski, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Mazowiecki Kurator Oświaty, Gariwo, ZAiKS Stowarzyszenie Autorów, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.