Seminarium

Auschwitz w dramacie współczesnym – ZMIANA TERMINU SEMINARIUM!

Policjant mierzy do kobiety przykutej do krzesła.
fot.M. Rukasz

Na seminarium przeanalizujemy utwory współczesnych dramaturgów, którzy odwołują się do wątku Auschwitz, opisując Zagładę.

Nic, co ludzkie, Żyd, Walizka, Burmistrz, Nie używaj tego ognia, Tykocin, Podróż rodziców mej żony do Treblinki, Czystka, Fastryga, Nasza klasa, (A)pollonia, Utwór o Matce i Ojczyźnie, Niewybuchy – to tylko niektóre spośród polskich sztuk i tekstów dla teatru podejmujących temat Zagłady, które zostały napisane w ciągu ostatnich kilku lat.

Skąd ich raptem tak wiele? O czym właściwie mówią, jakie są strategie literackie ich autorów, jakie obrazy teatralne kreują? Czy ich celem jest dawanie świadectwa, czy może zupełnie coś innego? Jak wpisują się w politykę pamięci? Jakie stanowisko zajmują w sporach o przedstawialność, stosowność, odpowiedzialność? 

Prowadząca Joanna Krakowska pracuje w Instytucie Sztuki PAN i w redakcji „Dialogu”. Napisała monografię Mikołajska. Teatr i PRL o związkach teatru z polityką oraz dwie książki (wspólnie z Krystyną Duniec) o teatrze w kontekście przemian społecznych ostatnich dekad: Soc i sex (2009), Soc, sex i historia (2014). W serwisie internetowym Dwutygodnik.com pisze felietony, a w Instytucie Teatralnym w Warszawie poprowadzi od lutego cykl wykładów Demokracja. Przedstawienia

Seminarium odbywa się z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

23 lutego, godz. 18.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”