Edukacja
Zgłoszenia do 28.06.2021
Rekrutacja na wakacyjne kursy online dla nauczycieli, metodyków i edukatorów
fot. G. Litwiński / Muzeum Historii Żydów Polskich
W trakcie wakacji zapraszamy na kursy online dla nauczycielek, nauczycieli, metodyków i metodyczek nauczania oraz edukatorek i edukatorów. Przygotowaliśmy zróżnicowaną ofertę tematyczną zarówno dla osób, które brały już wcześniej udział w naszych szkoleniach doskonalących, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać kulturę i historię polskich Żydów.
- Zgłoszenia do 28 czerwca 2021 (poniedziałek)
- Wszystkie kursy będziemy realizować z wykorzystaniem platformy Zoom
1. Oferta kursów – poziom podstawowy >>
ABC kultury żydowskiej
Termin kursu: 12-14 lipca 2021
Wybitny żydowski historyk, prof. Jakub Goldberg, twierdził, że "nie ma historii Żydów bez historii Polski i historii Polski bez historii Żydów". Co warto wiedzieć na temat społeczności, która od setek lat żyje w Polsce? Czy na współczesną tożsamość żydowską ma bardziej wpływ religia i świąteczne tradycje, czy poczucie wspólnoty narodowej i historycznych doświadczeń? Jak powstawał Talmud i jakie są podstawowe zasady religii judaistycznej?
Po odpowiedzi na te pytania, oraz po więcej pytań, zapraszamy nauczycielki i nauczycieli wszystkich poziomów nauczania, którzy zaczynają interesować się tematem edukacji o wielokulturowości i dziedzictwie żydowskim i którzy nie brali wcześniej udziału w szkoleniach o tej tematyce.
Wstępny program >>
Formularz zgłoszeniowy >>
Trudna pamięć - podstawy nauczania o Zagładzie Żydów
Termin kursu: 16-18 sierpnia
W wyniku niemieckiej polityki antyżydowskiej prowadzonej na okupowanych ziemiach polskich wojny nie przeżyło blisko 90% z liczącej 3,4 mln osób żydowskiej ludności II Rzeczpospolitej. 76 lat po zakończeniu II wojny światowej mówienie o doświadczeniach i traumie tamtego okresu nadal sprawia trudność. Co mówią nam statystyki, a co relacje świadków? Jakie emocje w młodzieży mogą wywołać archiwalne zdjęcia, a jakie wizyta w miejscu pamięci i jak na te emocje reagować? Do rozmowy o tym, jak świadomie podejmować trudny temat Zagłady w nauczaniu zapraszamy nauczycielki i nauczycieli wszystkich poziomów nauczania, którzy nie brali wcześniej udziału w szkoleniach o tej tematyce.
Wstępny program >>
Formularz zgłoszeniowy >>
2. Oferta kursów – poziom zaawansowany >>
Pejzaż Zagłady. Wykorzystanie narracji wizualnych w edukacji
Terminy kursów: 12-16 lipca oraz 9-13 sierpnia
W czerwcu Muzeum POLIN otwiera wystawę prac Wilhelma Sasnala. To właśnie dorobek Artysty będzie punktem wyjścia do rozmowy o możliwościach wykorzystania sztuki współczesnej, szczególnie tej mierzącej się z doświadczeniem Zagłady, w edukacji. Podczas spotkań z ekspertkami i ekspertami, oraz z samym Wilhelmem Sasnalem, zastanowimy się nad sposobami, znaczeniem i rolą włączania narracji wizualnych w proces nauczania. Program kursu stworzony jest z myślą o tych, którzy pracują z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych, mają wiedzę i doświadczenie w zakresie edukacji o II wojnie światowej i Zagładzie i chcą wzbogacić swój warsztat o wykorzystanie różnorodnych form ekspresji artystycznych w swojej codziennej pracy.
Wstępny program >>
Formularz zgłoszeniowy >>
Nauczanie z użyciem relacji w XXI wieku
Termin kursu: 19-23 lipca 2021
Kurs poświęcony jest metodom pracy z wideo relacjami historii mówionej w edukacji. W oparciu o zasoby największego na świecie Archiwum Historii Wizualnej USC Shoah Foundation przedstawimy specyfikę tego rodzaju źródeł oraz pokażemy, jak wykorzystać je do tworzenia inspirujących i uczących krytycznego myślenia materiałów edukacyjnych. Jeden dzień poświęcimy na praktyczne zajęcia z edycji i montażowi materiału wideo. Opowiemy też, jak pracować i tworzyć własne zajęcia na internetowej platformie IWitness - interaktywnym narzędziu, które umożliwia osobom uczącym się spojrzenie na historię XX wieku przez pryzmat doświadczeń jednostki.
Program kierowany jest do osób pracujących z młodzieżą ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz ponadpodstawowych, przede wszystkim nauczycieli i nauczycielek przedmiotów humanistycznych.
Osoby uczestniczące w kursie otrzymają zaproszenie na spotkanie w muzeum (follow-up po programie) w celu przeprowadzenia samodzielnej kwerendy w zasobach Archiwum Historii Wizualnej USC Shoah Foundation. Termin zostanie ustalony wspólnie przez grupę.
Przed kursem wysyłamy zestaw materiałów, które pozwolą przygotować się do zajęć.
Wstępny program >>
Formularz zgłoszeniowy >>

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl