Spacer
16, 24.08.2024

Spacery miejskie 2024

Kobieta trzyma przed sobą fragment jakiejś gazety. Obok stoją inni uczestnicy spaceru i przewodniczka z mikrofonem przy ustach.
fot. D. Olszyńska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Jeśli chcesz odkrywać miejsca, w których warszawscy Żydzi i warszawskie Żydówki przeżywali swoje codzienne radości i troski, poszukiwać okruchów przeszłości we współczesnej tkance miejskiej, jeśli nie wahasz się zmierzyć z historią Muranowa i Warszawy w całej jej złożoności, zapraszamy na spacery miejskie, prowadzone od maja do września przez przewodników i przewodniczki Muzeum POLIN.

Każdy spacer to przede wszystkim spotkanie: z miastem, z ludźmi, którzy je kiedyś tworzyli, i z nami – pracownikami i współpracownikami Muzeum POLIN. Jesteśmy różni. Podejmujemy zatem różnorodne tematy: te związane z tragiczną, wojenną przeszłością Muranowa i te dotyczące bogactwa życia żydowskiego w przedwojennej Warszawie. Opowiadamy o wybitnych indywidualnościach: artystach, literatach i działaczach społecznych, o życiu zwykłych ludzi, biedzie, problemach mieszkaniowych, a także o kinach, teatrach i kabaretach oraz o śladach historii we współczesnej tkance miejskich. Każdy spacer ma autorski, niepowtarzalny charakter. Trasy wiodą zwykle w rejony miasta niezbyt odległe od Muzeum POLIN.

W tym roku przygotowaliśmy dwie propozycje: "Wszystkie odcienie historii" – cykl spacerów miejskich towarzyszących ważnym rocznicom i wystawie czasowej oraz "Ulice getta" – cykl monograficznych spacerów poświęconych wybranym ulicom żydowskiej Warszawy.

Nadchodzące spacery:

Cykl "Ulice getta" (piątki):

Cykl "Wszystkie odcienie historii" (soboty):

  • 24 sierpnia, godz. 14:30, Sztetl Krochmalna. Spacer o ulicy i jej mieszkańcach we wspomnieniach i prozie Singera, KUP BILET →
  • 7 września, godz. 14:30 – Rewia, dancing i chałtura – blaski i cienie przedwojennych scen warszawskich, KUP BILET →

Informacje organizacyjne:

  • czas trwania spaceru: 2,5 godz.,
  • liczba osób: 25,
  • miejsce zbiórki: hol główny Muzeum POLIN.

Podczas spaceru zwiedzający będą korzystać z zestawów słuchawkowych, które są dezynfekowane po każdym użyciu. Mimo to zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek.

Prosimy przygotować się do przejścia kilku kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień – wodę do picia i nakrycie głowy.