Patronat POLIN
Premiera: 15.05.2024

"Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia"

Okładka książki "Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem".
fot. Wydawnictwo Wielka Litera

Michał Wójcik, autor bestsellerów historycznych, powraca z nową książką, w której przybliża losy legendarnej żydowskiej bojowniczki i osób należących do specjalnej komunistycznej grupy polskiego podziemia w czasie okupacji. To fascynująca opowieść oparta na faktach – o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność, rzucająca nowe światło na interpretację wydarzeń minionej epoki.

  • Premiera: 15 maja 2024 (środa)

Rywka Tajtelbaum, ps. "Wanda", Żydówka, komunistka, zaangażowana w walkę o niepodległość Polski. Od 1942 roku członkini Polskiej Partii Robotniczej. Działała w Specgrupie Gwardii Ludowej. Uczestniczka wielu akcji bojowych i likwidacyjnych. Była żywą legendą już w czasie wojny – prawdziwa artystka śmierci, zabija jak duch, działa z precyzją i bez litości. O jej brawurze krążyły zdumiewające opowieści. Jej dwa warkocze do kolan były znakiem firmowym podziemia. W czasie PRL jej legenda odżyła, stała się jedną z czołowych komunistycznych bohaterek, potem o niej zapomniano. Autorka legendarnych słów:

"Jestem Żydówką i komunistką, moje miejsce wśród najbardziej aktywnych bojowników przeciw faszyzmowi, za honor mojego narodu i ludzkości".

Michał Wójcik rekonstruuje jej historię na podstawie dostępnych opracowań i nowych źródeł historycznych, ale odkrywa przy tym nowe karty, pokazując brutalny konflikt w polskim podziemiu:

"A gdy już zacząłem poznawać tę historię, okazało się, że aktywność bohaterki tej książki to tylko czubek góry lodowej. Bo głębiej jest piekielnie pogmatwana historia warszawskiej okupacji. Jest prawda i fałsz, zmyślenie i mit a wszystko splątane i zamarznięte na kamień".

Autor śledzi losy wszystkich postaci działających w Specgrupie Gwardii Ludowej, zadając pytania o infiltrację komunistycznych szeregów zarówno przez agentów gestapo, jak i Armii Krajowej.

Na czym polegał konflikt wewnętrzny w PPR? Kto naprawdę stał za zabójstwem Marcelego Nowotki, założyciela i pierwszego sekretarza tej partii? Kto zdradził i dlaczego? Jak i dlaczego doszło do międzypartyjnej ugody i połączenia sił kontrwywiadów AK i GL? I jaka w tym wszystkim przypadła rola dziewczynie z warkoczami?

Zapierająca dech w piersiach lektura, od której nie sposób się oderwać.

Michał Wójcik (ur. 1969) – historyk i dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, "Przekroju" i "Focus Historia". Autor książek historycznych i wywiadów-rzek. Opublikował rozmowy ze Stanisławem Likiernikiem i Stanisławem Aronsonem oraz Wandą Traczyk-Stawską i Zofią Posmysz.

Laureat Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za reportaż historyczny "Treblinka 43", Nagrody Historycznej Polityki za "Made in Poland" i KLIO za "Błyskawica", wywiad-rzekę z Wandą Traczyk-Stawską.