Patronat POLIN
17-21.08.2023

Rusza IV edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim: Majse | Bajka

Tegoroczna odsłona poświęcona jest majses, czyli bajkom, opowieściom. W tym roku skupiamy się na żydowskich bajkach, izraelskim komiksie, ale będziemy poznawać również midrasze i kabałę. Poznamy również historię nieistniejącej już Wielkiej Synagogi w Grodzisku.

Już od czterech lat Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura zapraszają do Grodziska Mazowieckiego na Festiwal Kultury Żydowskiej. W tym roku, od 17 do 21 sierpnia, odbędą się spotkania literackie, warsztaty edukacyjne i dźwiękowe, pokazy filmowe, wykłady i panele eksperckie oraz wystawy i koncerty. Istotnym punktem dla zachowania żydowskiej tożsamości miasta będą działania wystawiennicze – w tym roku zaprezentowane zostaną losy rodziny Gancer, która opuściła Polskę w 1956 roku oraz historia Wielkiej Synagogi w Grodzisku.

Majses

Bajki w różnorodnej odsłonie – od warsztatów dla dzieci, ściśle związanych z bajkami, przez opowieści chasydzkie (dr Wojciech Tworek z Uniwersytetu Wrocławskiego) i żydowskie (spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą), po spotkanie z Davidem Polonskym, ilustratorem komiksów: Walc z Baszirem i Dziennik Anne Frank, oraz spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem, który opowie o komiksach żydowskich i izraelskich. 

Literatura

W tym roku spotykamy się z Joanną Ostrowską, Zbigniewem Komorowskim i Konstantym Gebertem. Joanna Ostrowska, która pojawi się w Grodzisku dzięki wsparciu American Jewish Committee, opowie o swojej ostatniej książce, za którą otrzymała nagrodę Nike Czytelników, "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej". Ze Zbigniewem Komorowskim spotkamy się, aby porozmawiać o żydowskim dziedzictwie Koluszek (książka "Sztetl Koluszki"), a Konstanty Gebert, w rozmowie z Ewą Kamińską-Bużałek, przybliży historię Izraela, opowiadając o książce "Pokój z widokiem na wojnę". 

Religia

Kabała, midrasze… Pojęcia, które są znane ze słyszenia, ale czy wiemy, co się pod nimi kryje, co oznaczają? Na te pytania odpowiedzą rabini Shai Welfeld z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. 

Muzyka

W tym roku muzyczną sceną Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim zawładną artyści z Izraela. W piątek, 18 sierpnia, wystąpi Tropikal Camel (DE/IL) z bliskowschodnim setem DJ-skim w stylu etno techno. W sobotę wieczorem najpierw na scenie pojawi się rewelacja izraelsko-jemeńskiej surowej muzyki etnicznej, El Khat. Występ formacji założonej przez Eyala El Wahaba będzie pierwszym koncertem w Polsce. Tuż po El Khat na scenie pojawi się Adam Ben Nun, muzyk i producent, który w Grodzisku zaprezentuje swój solowy, Singer-songwriterski projekt.

Wydarzeniem okołomuzycznym, a dokładniej interwencją dźwiękową, będzie Sh’ma. Słuchajcie BNNT w piątek przy ulicy Harcerskiej 3, w Kamienicy Winterów. 

Sztuka

Ostatniego dnia Festiwalu, w poniedziałek 21 sierpnia, zapraszamy na spotkanie Sylwii Chutnik z Jarosławem Suchanem. Rozmowa "Polak – Polka, Żyd – Żydówka, Artysta – Artystka" toczyć się będzie wokół żydowskiej awangardy. To również nawiązanie do wystawy o tytule "Polak, Żyd, Artysta" w Muzeum Sztuki w Łodzi, której kuratorem był Jarosław Suchan, wieloletni dyrektor MS w Łodzi.

Warsztaty

W tym roku zapraszamy na warsztaty organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ("Co robi wiewiórka w synagodze"), warsztaty z języka hebrajskiego, warsztaty z tworzenia komiksów, warsztaty dla dorosłych z czytania bajek dla dorosłych z Bellą Szwarcman-Czarnotą oraz ingerencję w przestrzeni miejskiej będącą swoistymi warsztatami pamięciowymi z Patrycją Dołowy, dyrektorką JCC Warsaw.

To także nasze dziedzictwo

Grodzisk przez setki lat zamieszkiwała społeczność żydowska, przez wiele lat odsetek Żydów stanowił większość wszystkich mieszkańców. Miejscem, w którym zbierali i spotykali się lokalni Żydzi, była synagoga. O Wielkiej Synagodze będziemy mówić przy okazji wystawy, którą opracowaliśmy we współpracy z izraelską instytucją Ganzach Kiddush Hashem i Muzeum Getta Warszawskiego. Przedstawimy historię drewnianej synagogi z XIX wieku oraz sylwetki rabinów i członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Grodzisku.

Wystawa to efekt zadania Synagoga w Grodzisku realizowanego w ramach programu "Wspólnie dla dziedzictwa" Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Od 2022 roku Grodzisk odwiedzają potomkowie i potomkinie grodziskich Żydów. W tym roku zapraszamy na spotkanie, które rozpocznie od otwarcia wystawy, z Shalomem Gantzerem z Izraela. Tematem spotkania będzie historia rodziny Gancer z Grodziska. To w piątek, 17 sierpnia. W niedzielę, 20 sierpnia, w Grodzisku pojawi się rabin Yehuda Szapiro wywodzący się z grodziskiej chasydzkiej dynastii Szapiro. Dynastię w XIX wieku założył cadyk Elimelech, który postanowił zamieszkać w Grodzisku. Z tej samej rodziny pochodzili Jeszajahu Szapiro (The Pioneer Rebbe), który emigrował z Grodziska do Palestyny, by tam zakładać jedną z pierwszych żydowskich osad, a także Kalonimus Szapiro, ostatni rabin getta warszawskiego, autor Aish Kodesh (Święty Ogień), kazań z czasów II wojny światowej.

20 sierpnia zapraszamy na dwa spacery. O godzinie 13.00 – wyjątkowo w Pruszkowie – odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie oraz spacer po żydowskim cmentarzu. Spacer poprowadzi Marian Skwara, ekspert w dziedzinie żydowskiej historii Pruszkowa.

O godzinie 14.00 Piotr Dąbrowski z Fundacji Nobiscum rozpocznie spacer dźwiękowy szlakiem żydowskiego Grodziska.

Corocznie Festiwal stara się prezentować historie Żydów z innych miast. W 2021 roku rozmawiano o Żydach z Konstancina, Jeziorny i Skolimowa oraz Łodzi. W 2022 roku przybliżaliśmy historię żydowskiego Brwinowa i zahaczyliśmy o  Pruszków jako zapowiedź tegorocznych działań. W 2023 roku zapraszamy ekspertów z Płocka (Fundacja Nobiscum: Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski), Koluszek (Zbigniew Komorowski), Pruszkowa (Marian Skwara i przedstawiciele Muzeum Dulag 121), Łodzi (Paweł Kulig, laureat Nagrody POLIN) oraz Koluszek i Grodziska Mazowieckiego. Prelegentem związanym historycznie z oboma miastami będzie rabin Yehuda Szapiro z Izraela, potomek chasydzkiej dynastii Szapiro z Grodziska.

Cały program dostępny jest na www.festiwalkulturyzydowskiej.pl

Wydarzenie na Facebooku.

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura od 2020 roku organizują w Grodzisku Festiwal Kultury Żydowskiej. To istotne dla rozwoju miasta wydarzenie ma na celu przybliżanie historii regionu, zwyczajów oraz kultury żydowskiej i izraelskiej.

Zadanie "Synagoga w Grodzisku" dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Zadanie publiczne pn. "IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim: Majse" dofinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie wsparte z dofinansowania Starostwa Powiatu Grodziskiego.

Honorowy Patronat:

 • Burmistrza Grodziska Mazowieckiego,
 • Prezydenta Miasta Pruszkowa,
 • Ambasady Izraela w Polsce,
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wydarzenie objęte patronatem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Ireneusz Amonowicz

AB Industry

AJC – American Jewish Committee,

Biuro Turystyczne Tauri Anna Olędzka,

Fundacja Jakob Haberfeld Story

Muzeum Getta Warszawskiego

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

PSS Społem w Grodzisku Mazowieckim

Warszawska Kolej Dojazdowa

Partnerzy:

 • Ambasada Izraela w Polsce,
 • Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki,
 • Ganzach Kiddush Hashem, Israel,
 • Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi,
 • Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,
 • Fundacja Nobiscum,
 • Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie,
 • Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki,
 • Restauracja The Park,
 • Warszawska Kolej Dojazdowa.