Reprint
image
image
image
image
image
Kolejną artystką prezentowaną w Galerii Rotacyjnej jest Zofia Janina Borysiewicz – projektantka, typografka. Celem projektu "Reprint" jest ukazanie natury skomplikowanych relacji polskiego i żydowskiego języka.
- 18-25 września, w godzinach otwarcia muzeum, w ostatniej galerii wystawy stałej
Projektantka prezentuje własny wybór dwujęzycznych afiszów (tzw. druków ulotnych) z okresu międzywojnia. Zestawia archiwalia z autorskim palimpsestem. W swoich plakatach dokonuje nowej interpretacji tekstów z oryginalnych druków, przekładając ich treść na współczesny język wizualny. Używając nowych i starych afiszów, tworzy wielowarstwowy obiekt, czasem rozklejający się, niejednolity i pofałdowany, a jednak połączony.
Typografia jest wszędzie: na znakach drogowych, domach, opakowaniach, etykietach, w internecie, książkach, gazetach i telefonach komórkowych. Projektowanie liter to tworzenie spójnego systemu komunikacji. Każdy szczegół, bez względu na to jak mały, jest istotny – ma na celu wzmocnienie przekazu. Kształty liter niosą̨ ze sobą̨ emocje i znaczenie, a historia znaków i czcionek potrafi być inspirująca.
Litery są nośnikami znaczeń, nie tylko słów. Afisze i inne dwujęzyczne druki ulotne z XX wieku są̨ przykładem przeplatających się i oddziałujących na siebie relacji polsko-żydowskich. Materiały te były przeznaczone dla publiczności dwujęzycznej, ale też niekiedy dla osób nieżydowskich. Projekt prezentuje materialne świadectwo tego, co pozostało po tych spotkaniach.
Podziękowania za wsparcie merytoryczne dla Aleksandry Stępień z zecerni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Natalii Chmielarz z Centrum Kultury Jidysz.
Zofia Janina Borysiewicz – projektantka, typografka, post-turystka z antropologicznym zapleczem. Jest entuzjastką liter w każdej postaci. Swoje prace opiera na wnikliwych badaniach. Autorka projektu przewodnika „Szwendownik. Nowy kanon krajoznawczy”, który został wyróżniony w konkursie Najpiękniejsza Polska Książka 2024. W 2021, po paru latach pracy i badań, opublikowała multiskryptowy krój Chaim & Aviva, który łączy przedwojenny projekt hebrajskich znaków autorstwa Jana Levitta ze współcześnie zaprojektowaną łaciną. Krój jest dostępny bezpłatnie i do komercyjnego użytku za pośrednictwem portalu Culture.pl.
W 2024 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodzi 10. urodziny. Pragniemy przy tej okazji wzmocnić głos żydowskich artystów i artystek, tworząc w ostatniej galerii wystawy stałej rotacyjną, żywą, polifoniczną przestrzeń wypowiedzi współczesnych twórców i twórczyń.
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt "Galeria Rotacyjna w ramach 10. urodzin Muzeum POLIN (rozwijanie sieci artystów i artystek żydowskich)".