Portale edukacyjne

Zachęcamy do korzystania z zasobów znajdujących się na portalach edukacyjnych: IWitness, Niemilknące Echa, Żydowska Warszawa, Polscy Sprawiedliwy oraz Wirtualny Sztetl.
IWitness to cyfrowy portal edukacyjny stworzony i zarządzany przez USC Shoah Foundation, który jest dostępny w wielu językach, w tym również po polsku. Nauczyciele mogą na nim obejrzeć tysiące relacji, w tym kilkanaście w języku polskim.Poza całymi video relacjami świadków, na platformie znajdują się gotowe zajęcia edukacyjne w języku polskim, materiały edukacyjne do pracy z filmem i inne multimedia, wszystkie przystosowane do użytku w polskiej szkole i odpowiadające podstawom programowym przedmiotów takich jak: historia, język polski, WOS, etyka czy godzina wychowawcza. Muzeum POLIN od kilku współpracuje z USC Shoah Foundation współtworząc zajęcia na platformie IWitness i wzbogacając je o własne materiały, np. te pochodzące z wystawy stałej Muzeum. Część z nich powstała w ramach projektu sfinansowanego przez Komisję Europejską pt. "Przeciwdziałać rasizmowi, antysemityzmowi i ksenofobii poprzez świadectwa". Zajęcia te oznaczone są logotypem Unii Europejskiej.
Zacznij korzystać z IWitness! Przeczytaj instrukcje, zarejestruj się, twórz własne zajęcia i grupy na portalu:
Interaktywny portal Niemilknące Echa to narzędzie dla nauczycielek i nauczycieli oraz edukatorek i edukatorów uczących przedmiotów humanistycznych do pracy z uczniami nad tematami Zagłady i praw człowieka. To, co wyróżnia portal to propozycje interaktywnych zajęć opartych na relacjach Ocalałych z Zagłady Żydów i Romów, wybory tekstów źródłowych, ikonografii i dodatkowych pomocy dla nauczycieli. Uczniowie mają okazję poznać historię z perspektywy jednostek - osób które doświadczyły całego okrucieństwa nazistów i ich pomocników.
Na portalu znajdują się wideo relacje Ocalałych i gotowe ćwiczenia, które umożliwiają poznanie historii II wojny światowej, jej genezy oraz skutków i prowokują do zastanowienia się, co z tej wiedzy wynika dla nas, żyjących współcześnie.
Portal Niemilknące Echa powstał w ramach 3-letniego projektu edukacyjnego, dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Zostanie uruchomiony i zaprezentowany podczas międzynarodowej konferencji "Niemilknące Echa/Eternal Echoes" w Muzeum POLIN.
Projekt był realizowany wspólnie przez:
- Szwedzki Komitet Przeciw Antysemityzmowi – koordynatora projektu
- Fundację Zachor dla Pamięci Społecznej (Węgry)
- Stowarzyszenie Memoriala Hebraica w Simleu Silvaniei (Rumunia)
- Instytut Jidysz na Uniwersytecie w Wilnie (Litwa)
- Uniwersytet w Klagenfurcie (Austria)
- Instytut Tolerancji w Łodzi
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, edukatorki i edukatorzy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opracowali scenariusze zajęć dla gimnazjum (obecnie starsze klady szkoły podstawowej) i liceum na podstawie komiksów poświęconych znanym postaciom żydowskiej Warszawy. Zachęcamy do odkrywania losów dziewięciorga bohaterów i bohaterek, którzy mieli istotny wpływ na społeczne i kulturalne życie stolicy
Chcielibyśmy, aby opowieści Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Ocalałych docierały do młodych ludzi. Słowa i historie bohaterów czasów niemieckiej okupacji pomagają poznawać znaną z podręczników historię, ale z perspektywy jednostek. Mogą także służyć kształtowaniu postaw obywatelskich, wrażliwości na cierpienie innych, otwartości na różnice kulturowe oraz przeciwdziałać antysemityzmowi i ksenofobii. W Muzeum POLIN organizujemy spotkania ze świadkami historii i warsztaty dla młodzieży, a nauczycielom i edukatorom udostępniamy materiały do wykorzystania podczas lekcji szkolnych.
Sztetl stał się symbolem żydowskiego życia przed Zagładą. Skupiska naznaczonych mezuzami drewnianych domów, sklepów, szkół i synagog przez pracowity tydzień rozbrzmiewały gwarem jidysz, aby w piątek wieczorem oddać się świętowaniu Szabatu, pogrążając w zapachu kugla i czulentu, w brzmieniu nigunów. Chcemy oddać hołd gwiazdozbiorowi żydowskich miasteczek na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej spisując ich dzieje w Wirtualnym Sztetlu.