Patronat POLIN
8-12.09.2021

PARDES FESTIVAL 2021 - Spotkania z Kulturą Żydowską - Kazimierz Dolny / Janowiec

Wycinanka nawiązuje do motywów z kultury żydowskiej, jak korona, menora, zwierzęta. Kolory: biały, granatowy, zielony.
wycinanka: Joanna Matyjasek, oprawa graficzna: Lidia Dańko

Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu po raz kolejny we wrześniu, w nieśpiesznym klimacie nadwiślańskiego późnego lata. 

Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym programie festiwalowym w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i respektu dla wielokulturowego dziedzictwa Polski. Festiwal łączy historię z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie, w całej Polsce - obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r. W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury, architektury i krajobrazu kulturowego regionu Lubelszczyzny spotykamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości.

W programie dominują kameralne spotkania objęte wspólnym tytułem PARDES znaczy OGRÓD. W ogrodach na Zamkowym Wzgórzu w Kazimierzu Dolnym spotkamy się 9 września z Autorem niezwykłej publikacji: "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia". 10 września, Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przybliży i zinterpretuje znaczenie żydowskiego  święta Tu bi-Szwat (Nowy Rok Drzew).p

W ramach tego cyklu organizatorzy zapraszają także na rejs statkiem po Wiśle i bogaty w treści (i lokalne smakołyki, znakomite lokalne wina i cydry) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino” (11 września). Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”, w niezwykle urokliwym miejscu na janowieckim brzegu Wisły.

W niedzielę festiwalową, 12 września, zapraszamy na wydarzenia upamiętniające żydowską społeczność Janowca. W programie m.in. koncert na organy i klawesyn w wykonaniu Weroniki Janyst w Kościele Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty.

To zaledwie część bogatego programu dziewiątej edycji Pardes Festival!

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: żydowskich miasteczek, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski są jest patronami honorowymi Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia facebooka festiwalowego https://www.facebook.com/PardesFestival/