Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2023: Mariusz Sokołowski, Wasilków i Białystok

Mariusz Sokołowski stoi przy kamiennym murze.
Mariusz Sokołowski. Fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku jest zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku.

Jeszcze jako student współtworzył Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i brał udział w porządkowaniu cmentarzy w Krynkach i Michałowie. Następnie jako nauczyciel angażował uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości poprzez opiekę nad cmentarzem, zbieranie relacji świadków, tworzenie filmów, wystaw fotograficznych, murali i gier miejskich.

Jest również autorem publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Od ponad 10 lat jest członkiem sieci Forum Dialogu i uczestnikiem programu "Ambasadorzy Muzeum POLIN". Współpracował przy organizacji obchodów likwidacji gett w Wasilkowie i Białymstoku.

Jest inicjatorem i współautorem tablicy upamiętniającej dzieci z białostockiego getta, które zostały wywiezione do Terezina, a następnie do Auschwitz. W sierpniu br. we współpracy z Miastem Białystok zorganizował uroczystość wmontowania kamieni pamięci "Stolpersteine" poświęconych zamordowanym członkom rodziny Ocalonego z Holokaustu Samuela Pisara.