Zielony zespół

W dobie globalnego kryzysu klimatycznego instytucje kultury i sztuki, a szczególnie instytucje publiczne, stają się ważnymi aktorami w kształtowaniu zrównoważonego podejścia do zasobów naturalnych, uświadamianiu wpływu działalności człowieka na przyrodę i minimalizowaniu jego negatywnych skutków. Muzeum POLIN, dla którego ważna jest dbałość o wspólną przyszłość, nie pozostaje obojętne na wyzwania współczesności. Pragniemy być częścią niezbędnej zmiany: wprowadzać proekologiczne rozwiązania wewnątrz instytucji, kształtować proekologiczne postawy wśród publiczności, wzmacniać lokalną społeczność w trosce o lokalny ekosystem.

Fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Od 2023 roku w Muzeum POLIN działa zielony zespół tworzony przez osoby pracownicze z różnych działów, przy wsparciu dyrekcji. Zielony zespół przygląda się codziennemu funkcjonowaniu muzeum i rekomenduje/wdraża proekologiczne zmiany, szczególnie te będące "w zasięgu ręki". Dotyczą one m.in. takich obszarów jak zrównoważony transport i noclegi, ekologiczne wytyczne dla projektowania wystaw i wydarzeń, zielone biuro, wspieranie lokalnego systemu przyrodniczego, uwzględnianie tematów ekologicznych w programie muzeum i w rzecznictwie, czy poszukiwanie rozwiązań wspierających dobrostan pracowniczy. Oddolne działania zespołu pozwalają wzmacniać świadomość i zmieniać nawyki zarówno nas samych, jak i publiczności, łącząc troskę o dziedzictwo, człowieka i środowisko naturalne.

Zielony zespół zainicjował i nadzorował w 2024 roku zewnętrzny audyt ekologiczny w muzeum. Weryfikacji poddano zarówno zgodność instytucji z prośrodowiskowymi wymogami prawnymi, jak i przeanalizowano dobrowolne, lecz istotne inicjatywy służące minimalizowaniu negatywnego wpływu instytucji na środowisko. Ważnym elementem audytu było także badanie dobrostanu osób pracowniczych, którego wyniki i rekomendacje zostały omówione wraz z dyrekcją i całym zespołem.

W 2026 roku muzeum otrzymało Certyfikat Biura Zero Waste.