Noc Muzeów - Pollywood w POLIN
Zapraszamy na Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się pod hasłem "Pollywood w POLIN".
- 15/16 maja (sobota/niedziela), godz. 19.00 - 1.00
- UWAGA: 15 maja wystawy - w ramach standardowego zwiedzania - udostępnione są do godz. 18.00
Tej nocy będziecie mieli okazję poznać historię polskich Żydów, którzy mieli ogromny wkład w budowanie potęgi Hollywood, byli wybitnymi twórcami filmowymi i mają na swoim koncie niezwykłe realizacje filmowe. Przybliżymy nazwiska, historie i osiągnięcia niektórych z nich. Do udziału w Nocy Muzeum zapraszamy zarówno w przestrzeni internetu, w budynku, jak i w naszej najbliższej okolicy.
Fasadę budynku muzeum rozświetlą, niczym w Hollywood, gwiazdy kina. Świetlna instalacja inspirowana będzie życiem i twórczością artystów pochodzenia żydowskiego, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój przemysłu filmowego.
Pozostając w klimacie filmowym, zapraszamy do udziału w spacerze miejskim, który poprowadzi nas szlakiem dawnych kin na warszawskim Muranowie. W przestrzeni muzealnej spotkamy się "Na żydowskiej ulicy", aby wraz z przewodnikiem kontynuować opowieść o kinie żydowskim.
Zachęcamy również do odwiedzenia nas w przestrzeni internetu! Przygotowaliśmy dla Was wirtualne oprowadzanie po filmowej, przedwojennej Warszawie oraz dyskusję o filmach Pollywood, którą poprowadzi krytyczka filmowa Anna Tatarska. Swoją wiedzę na temat twórców filmowych i ich dzieł, będziecie mogli sprawdzić rozwiązując quiz on-line, który znajdziecie na stronie Muzeum POLIN.
Harmonogram Nocy Muzeów 2021
Działania stacjonarne:
- Instalacja multimedialna na fasadzie budynku Muzeum POLIN
- 19.00-1.00
Na ścianach budynku pojawi się konstelacja gwiazd Pollywood, złożona z przeplatających się fragmentów i kolaży dawnych fotografii, plakatów filmowych, afiszy, rysów historyczny i cytatów.
Autorem instalacji są Sylwester Łuczak i Ula Milanowska – artyści zajmujący się sztukami wizualnymi - filmem, fotografią, grafiką, projekcjami wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych.
- Pollywood na Muranowie - szlakiem dawnych kin, spacer miejski
- godz. 19.00-20.00
Zapraszamy na spacer miejski, podczas którego w sąsiedztwie Muzeum POLIN będziemy odkrywać miejsca związane z początkami kina. Przemysł filmowy na ziemiach polskich stworzyli Żydzi. Pierwszą wytwórnię filmową w Warszawie założył Aleksander Hertz. Chodzenie do kina szybko stało się jedną z ulubionych rozrywek warszawiaków. Gdzie były eleganckie sale kinowe z hollwoodzkim repertuarem, a gdzie za grosze oglądało się filmy wyświetlane na prześcieradle? Jak konkurencyjne wytwórnie podkupowały sobie gwiazdy? Kogo porwano, aby wyeliminować z rynku rywala? O tym wszystkim posłuchamy, wędrując muranowskimi ulicami w Noc Muzeów.
Spacer poprowadzi Renata Płotczyk
Renata Płotczyk, przewodniczka miejska z dwudziestoletnim doświadczeniem, od sześciu lat współpracowniczka Muzeum POLIN. Autorka ścieżek tematycznych, spacerów po Muranowie, scenariuszy zajęć dla dzieci, kart pracy. Wędruje nieutartymi ścieżkami, lubi odkrywać tajemnice i z pasją dzielić się wiedzą. Potrafi nawet online nauczyć, jak zaplatać chałki.
- "Od sztetla do Pollywood" - opowieść o kinie żydowskim, krótkie spotkanie na wystawie stałej Muzeum POLIN
- godz. 19:15, 20:15, 21:15
Zapraszamy na krótkie spotkanie z naszym przewodnikiem w przestrzeni galerii “Na żydowskiej ulicy” Muzeum POLIN. Damian Pisarski opowie o dynamicznym rozwoju kina żydowskiego w okresie międzywojennym i roli polskich Żydów w powstawaniu Hollywood - stolicy światowego przemysłu filmowego. Nie zabraknie także ciekawostek z życia dawnych gwiazd ekranu.
Damian Pisarski, italianista i słowacysta, licencjonowany przewodnik po Warszawie, Muzeum POLIN i Państwowym Muzeum na Majdanku. Uwielbia przedstawiać zwykłe miejsca w nieoczywisty sposób i odkrywać ukryte w nich historie. Interesuje się językami obcymi oraz kulturą żydowską.
Działania on-line:
- Quiz wiedzy o Pollywood
- Baw się od 15 do 17 maja
Czy wiesz kto był wynalazcą pierwszego przenośnego projektora? Kogo Salvador Dali uwiecznił na swoim obrazie, a kto był określany mianem „królem kina niezależnego”?
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i sprawdzenia swojej wiedzy o Pollywood rozwiązując quiz filmowy! Życzymy dobrej zabawy i nowych, ciekawych odkryć filmowych! - Filmowa podróż do przeszłości – dyskusja
- Dyskusja na kanale Facebook POLIN >>
- godz. 19.00-20.30
Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum POLIN rozbłyśnie blaskiem gwiazd Pollywood. William Wyler, Aleksander Ford, Elmar Klos i Fred Zinnemann to tylko niektóre z nazwisk słynnych twórców filmowych żydowskiego pochodzenia, którzy zrobili karierę w Hollywood, a ich filmy znane są niemal na całym świecie.
Miłośników starego kina zapraszamy do oglądania rozmowy, którą poprowadzi krytyczka filmowa Anna Tatarska. Poznamy ciekawostki na temat filmów i ich twórców. Dowiemy się, kto był upartym perfekcjonistą , a kto stronił od strzelanin i tkliwych romansów, kto dostał trzy Oscary za jeden film i w czyjej wytwórni największą gwiazdą był owczarek niemiecki. Będzie nostalgicznie, zabawnie, chwilami melancholijnie. Ci, którzy sądzili, że wiedzą już wszystko o znanych reżyserach, będą z pewnością mile zaskoczeni. - Premiera wirtualnego spaceru "Pollywood na Muranowie - szlakiem dawnych kin, spacer miejski"
- Premiera spaceru na kanale Facebook POLIN i YouTube
- godz. 21.30
Zapraszamy do udziału w wirtualnym spacerze szlakiem dawnych kin. Wędrując muranowskimi ulicami, poszukamy miejsc związanych z filmem, przekonamy się, dokąd niegdyś tłumnie ciągnęli kinomani. Gdzie były te eleganckie i z hollywoodzkim repertuarem, a gdzie za grosze oglądało się filmy wyświetlane na prześcieradle?