Między synagogą a domem rodzinnym - spacery online po wystawie stałej

W złożonym z 5 filmów cyklu pokażemy na wystawie stałej przestrzenie, w których odbywały się uroczystości, wyznaczające kolejne etapy życia religijnego Żyda oraz te, w których toczyło się codzienne życie.
- Informacje o wystawie stałej znaleźć można w obszernym katalogu do wystawy >>
- Zachęcamy również do zakupu pamiątek z wystawy >>
Opowiemy o rytuale nadania imienia, o bar micwie – obrzędzie towarzyszącym wejściu młodego człowieka w dorosłe życie, o ślubie i pogrzebie. Zaprosimy widzów pod kolorowe sklepienie osiemnastowiecznej synagogi i staniemy z nimi pod ślubnym baldachimem.
Odwiedzimy również rynek i karczmę jako miejsca, w których przez kilka stuleci koncentrowała się aktywność zarobkowa żydowskich rodzin i które stanowiły przestrzeń codziennych spotkań Żydów i Polaków.
Program cyklu "Między synagogą a domem rodzinnym"
- 8 lipca: Obrzezanie - znak przymierza
Brit mila oznacza dosłownie przymierze obrzezania. To moment, kiedy nowo narodzony chłopiec staje się pełnoprawnym członkiem społeczności żydowskiej. Jest to dzień, w którym zostanie mu nadane imię.
Kiedy powinna odbyć się ceremonia obrzezania? Kto w niej uczestniczy? Kim jest tajemniczy gość, który zawsze się pojawia? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na te oraz inne pytania, zapraszamy do obejrzenia filmu - o uroczystości obrzezania opowie nasz przewodnik, Damian Pisarski.
- 15 lipca: Bar micwa i bat micwa - co to znaczy?
Wspólnie z przewodniczką wejdziecie do drewnianej, osiemnastowiecznej synagogi z Gwoźdźca i do żydowskiego domu, gdzie posłuchacie o jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu żydowskiego chłopca - bar micwie. Dla trzynastolatka z religijnej rodziny jest to moment wejścia w dorosłość.
Jak przebiega ta uroczystość i jakie obowiązki przyjmuje wówczas na siebie żydowski nastolatek? Czy dziewczynki także mogą czytać Torę w synagodze? Na te pytania odpowie nasza przewodniczka, Julia Chimiak.
- 22 lipca: Ślub w tradycji żydowskiej
Wraz z przewodniczką Katarzyną Jakubowicz znajdziecie się w sali weselnej, którą możemy zobaczyć na wystawie stałej w muzeum. Dzięki opowieściom przewodniczki będziecie mogli wziąć udział w tradycyjnym ślubie żydowskim. Zobaczycie, jak wygląda miejsce, gdzie odbywa się ceremonia zaślubin i jak dokładnie przebiega. Dowiecie się, dlaczego ten dzień jest jednym z najważniejszych w życiu każdej Żydówki i Żyda.
Podczas naszej opowieści filmowej zobaczycie również wiele ciekawych przedmiotów związanych tylko i wyłącznie z tym dniem. Do zobaczenia na wystawie wraz z naszą przewodniczką Katarzyną Jakubowicz.
- 29 lipca: Zwyczaje pogrzebowe
O śmierci można mówić w odniesieniu do utraty bliskiej osoby, przejścia z jednego świata do drugiego czy też elementu kultury i tradycji. W naszej opowieści zagłębimy się w podejściu do tematu śmierci w kulturze żydowskiej. Przyjrzymy się tradycjom, sprawdzimy jak na przestrzeni wieków zmieniały się nagrobki i jakie napisy na nich się pojawiają.
Czy wiesz, jak wygląda ceremonia pogrzebowa w tradycji żydowskiej? Kto zajmuje się przygotowaniem zmarłego do pochówku? Jakie symbole pojawiają się zazwyczaj na nagrobkach? Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym o zwyczajach pogrzebowych opowie nasz przewodnik Damian Pisarski.
- 5 sierpnia: Spotkanie na rynku - o codziennych kontaktach Żydów i chrześcijan w dawnej Rzeczpospolitej
Rynek i karczma to miejsca, w których koncentrowało się życie mieszkańców miast i miasteczek dawnej Rzeczpospolitej. Tam właśnie spotykali się miejscowi i przyjezdni: chrześcijański mieszczanin i jego żydowski sąsiad, kupiec z dalekich stron i chłop z okolicznej wsi, szaraczkowy szlachcic, nieposiadający nic oprócz herbu i wpływowy magnat, właściciel ogromnego latyfundium.
Przy straganie i za stołem, nad szklanicą piwa, dobijano targów, zaciągano i spłacano pożyczki, plotkowano i wymieniano się wiadomościami z szerokiego świata. Zapraszamy na spacer po wystawie bez wychodzenia z domu.
Podczas wirtualnej podróży przez Gdańsk i Zamość do znajdującej się dziś na Ukrainie Żółkwi, przekonamy się, jak wymiana dóbr budowała codzienne relacje między Żydami a chrześcijanami: czasem przyjazne, a czasem naznaczone rywalizacją i konfliktem. Prowadzenie Katarzyna Jankowska i dr Mariusz Jastrząb przewodnicy Muzeum POLIN.
Transkrypcje filmów:
- Obrzezanie - znak przymierza >>
- Bar micwa i bat micwa - co to znaczy? >>
- Ślub w tradycji żydowskiej >>
- Zwyczaje pogrzebowe >>
- Spotkanie na rynku >>