Kl. 4-6 szkoły podstawowej
KADR Z FILMU, KTÓRY PRZEDSTAWIA POLAKÓW, KTÓRZY CIESZĄ SIĘ ZE ZWYCIĘSTWA W I WOJNIE ŚWIATOWEJ I Z UTWORZENIA PONOWNIE PAŃSTWA POLSKIEGO, FOT. MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Zapraszamy do zapoznania się z filmami i pakietami edukacyjnymi dla klas 4-6 szkoły podstawowej.
II wojna światowa oczami dziecka >>
Poniżej prezentujemy materiały - filmy, scenariusze zajęć i karty pracy - które powstały w ramach organizowanej przez Muzeum POLIN od 2013 roku akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim. Historia powstania jest w nich prezentowana w szerokim kontekście - z uwzględnieniem najważniejszych informacji o życiu społeczności żydowskiej w Polsce przed wojną II wojną światową, przebiegu wojny. Zamieszczone tutaj materiały z pewnością mogą być więc wykorzystywane w codziennym nauczaniu historii, polskiego czy na godzinach wychowawczych.
Film "Będę pisać" w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Film uzupełniają karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
W Polsce Króla Maciusia. Materiały o odzyskaniu niepodległości >>
W 2018 roku prezentowaliśmy wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". Przedstawiamy towarzyszące jej materiały edukacyjne - animację opowiadająca o o tym, co wydarzyło się 100 lat temu, przybliżającą sylwetkę Janusza Korczaka, lekarza, wychowawcy, który w tym czasie napisał powieść "Król Maciuś Pierwszy", a także scenariusze lekcji. Materiały mogą być wykorzystywane zarówno w lekcjach wychowawczych z zakresu edukacji obywatelskiej, jak i lekcjach okolicznościowych dot. odzyskania przez Polskę niepodległości. W oparciu o nie nauczyciele i nauczycielki mogą również omawiać wybrane aspekty książki "Król Maciuś I".
Film "Co się wydarzyło 100 lat temu?"
Scenariusze zajęć do książki "Król Maciuś I" do pobrania [PDF] >>
Opowieść o Żydach polskich. Lekcja z wystawy stałej >>
Odwiedźcie Muzeum POLIN, nie wychodząc ze szkoły! Otwierając wystawę stałą w 2014 roku, przygotowaliśmy specjalny materiał, który pokazuje jej najważniejsze miejsca i opowiada o 1000 lat obecności Żydów w Polsce. Serdecznie zapraszamy nauczycieli i nauczycielki, aby wraz z uczniami i uczennicami wzięli udział w tej wyjątkowej, wirtualnej lekcji historii.