Wykład
25.11.2020 - online

Dawne zwyczaje weselne w sztuce żydowskiej

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czego o historycznym żydowskim weselu mogą nas nauczyć obrazy i przedmioty? Czy ślub celebrowano w znany nam dzisiaj sposób? Kiedy, dlaczego i jakie zaszły zmiany? Jak duże były różnice między wiodącymi społecznościami żydowskimi w Europie od średniowiecza do wczesnej nowożytności? 

  • 25 listopad, 18.00 CET
  • Transmisja na kanale Muzeum POLIN na YouTube
  • Językiem wykładu będzie angielski z tłumaczeniem na język polski
  • Wykład będzie moderowany przez prof. Barbarę Kirshenblatt-Gimblett

Pierwsze wydarzenie on-line z naszego cyklu Distinguished Lectures, w którym wybitni międzynarodowi badacze historii i kultury żydowskiej prezentują rozmaite tematy.

Podczas wykładu zostanie omówiona dynamika ślubu żydowskiego jako centralnego wydarzenia w żydowskim cyklu życia, widzianego przez pryzmat sztuki, materiałów wizualnych i obiektów zachowanych w muzeach i kolekcjach prywatnych. Nacisk zostanie położony na dawne rytuały i ceremonie oraz środki podejmowane w celu ochrony panny młodej i pana młodego w tym pełnym napięć momencie życiowej zmiany. Nasza podróż będzie miała charakter chronologiczny i geograficzny z przykładami obejmującymi okres od średniowiecznych Niemiec po renesansowe Włochy.

Prof. Shalom Sabar wykłada na Wydziale Folkloru Żydowskiego i Porównawczego oraz Historii Sztuki Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Opublikował ponad 200 książek i artykułów poświęconych tym zagadnieniom. Gromadzi również obiekty sztuki żydowskiej i izraelskiej, a także prowadzi wykłady i oprowadza po miejscach związanych z żydowskim dziedzictwem w Europie, Afryce Północnej, Indiach i Azji Środkowej.

Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett: dyrektorka programowa wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Badaczka, autorka wielu publikacji o tematyce żydowskiej. Profesorka emerytowana Performance Studies na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Laureatka nagrody przyznawanej przez Foundation for Jewish Culture oraz The Mlotek Prize for Yiddish and Yiddish Culture. Członkini rad YIVO Institute for Jewish Research, Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, Muzeum Żydowskiego i Centrum Tolerancji w Moskwie.

 

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH