Co roku w ramach akcji Żonkile przygotowujemy dla szkół produkcje filmowe oraz materiały edukacyjne przybliżające wiedzę o getcie warszawskim i powstaniu w nim. Opowiadają o sytuacji Żydów w przedwojennej stolicy, przebiegu powstania oraz pokazują współcześnie istniejące miejsca upamiętniające wydarzenia w getcie warszawskim.
W naszej filmotece obecnie dostępne są 3 produkcje dla dwóch grup wiekowych. Filmy zawierają animacje, archiwalne nagrania oraz fotografie. Mają wgrane napisy w języku polskim i angielskim, a wybrane materiały także w języku litewskim; są dostępne w wersji z audiodeskrypcją oraz z tłumaczeniem na PJM.
Będę pisać >>
Film opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów, jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu.
Animacja oraz materiały dydaktyczne zostały opracowane z myślą o pracy z uczniami i uczennicami klas 4-6 szkoły podstawowej.
Informacje:
- Czas trwania: ok. 15 minut,
- Realizacja filmu: Hi-Story,
- Produkcja: Muzeum POLIN.
Muranów – Dzielnica Północna >>
Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po Muranowie i opowiada o najważniejszych historiach związanych z polskimi Żydami.
Film w stylistyce youtuberskiej oraz materiały dydaktyczne zostały opracowane z myślą o pracy z uczniami i uczennicami klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
Informacje:
- Czas trwania: ok. 26 minut,
- Realizacja filmu: Łukasz Kamil Kamiński,
- Produkcja: Muzeum POLIN.
Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 >>
Film opowiada o sytuacji Żydów w przedwojennej stolicy, przebiegu powstania oraz pokazuje współcześnie istniejące miejsca upamiętniające wydarzenia w getcie warszawskim.
Film łączy animację z relacjami bohaterów getta i świadków ich walki. Wykorzystano w nim archiwalne materiały z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation, Filmoteki Narodowej oraz animacje Łukasza Rusinka.
Animacja oraz materiały dydaktyczne zostały opracowane z myślą o pracy z uczniami i uczennicami klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
Informacje:
- Czas trwania: ok. 30 minut,
- Scenariusz i reżyseria: Kama Veymont,
- Animacja: Łukasz Rusinek,
- Produkcja: Muzeum POLIN.
Materiały dostępne >>
Film "Będę pisać" – wersja z audiodeskrypcją
Film "Będę pisać" – tłumaczenie PJM oraz napisy
Film "Muranów – Dzielnica Północna" – wersja z audiodeskrypcją
Film "Muranów – Dzielnica Północna" – tłumaczenie na PJM oraz napisy
Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 – tłumaczenie na PJM oraz napisy
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl