Kobieta pokazuje mężczyźnie miejsce na dużej mapie na wystawie stałej w Muzeum Polin
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
Dyskusja
SPRAWDŹ NAJBLIŻSZY TERMIN

Cykl dyskusji "O polskich Żydach szeptem i krzykiem"

O najtrudniejszych tematach zwykło się rozmawiać albo po cichu, albo emocjonalnym, medialnym przekazem. Zapraszamy wszystkich do wyjścia poza tradycyjną sferę "szeptu i krzyku" i dołączenia do otwartego dialogu na temat otaczającej nas rzeczywistości. W Muzeum POLIN prowadzimy dyskusje na różne tematy z relacji polsko-żydowskich.

Dyskusje w ramach cyklu odbywają się raz na dwa miesiące. W poruszanych tematach będziemy poddawać próbie różne stereotypy, uprzedzenia, niedomówienia i oceny. Jak przebiegała asymilacja polskich Żydów? Co to jest "żydokomuna"? Jaka jest rola Kościoła w relacjach polsko - żydowskich? Czy patriotyzm to zawsze nacjonalizm? Dyskutowane będą również polemiczne teksty takich autorów jak Jan Tomasz Gross, Jan Grabowski czy Jan Józef Lipski.

Do grona dyskutantów zaprosiliśmy nie tylko ekspertów z danej dziedziny, ale też ludzi, którzy mają na dany temat przemyślenia i w zrozumiały sposób potrafią się nimi podzielić, angażując publiczność w rozmowę. W otwartej debacie, każdy uczestnik ma możliwość skonfrontowania własnych poglądów i wysłuchania opinii innych. 

Dyskusje w ramach cyklu:

Tematy kolejnych spotkań:

  • "Żydowska przestrzeń"
    Czy chcemy pamiętać o żydowskiej obecności, czy raczej ją wymazujemy?
     
  • "Asymilacja"
    ​Kiedy do niej dochodzi, jakie są jej formy i czy na pewno jest możliwa i potrzebna?

 

PARTNER

PATRONAT MEDIALNY