Co dziś oznacza "nigdy więcej"? Lekcje z Zagłady wobec wyzwań współczesnego świata
image

image

image

Czy organizujesz w swojej bibliotece wydarzenia związane z różnorodnością kulturową, historią i kulturą Żydów lub innych grup mniejszościowych? A może dopiero chcesz rozpocząć takie działania? Chcesz umieć rozmawiać z czytelnikami o stereotypach i uprzedzeniach? Jeśli tak, zapraszamy na nasze szkolenie!
- Zgłoszenia do 24 marca (poniedziałek), wypełnij formularz →
- Szkolenie odbędzie się online 9–10 kwietnia 2025 roku (środa–czwartek)
Podczas szkolenia:
- przeanalizujemy, jak powstają stereotypy i uprzedzenia,
- zastanowimy się, jak postrzegamy "swoich" i "obcych",
- omówimy mechanizmy prowadzące do wykluczenia,
- weźmiemy udział w oprowadzaniu online na żywo po galerii "Zagłada" na wystawie stałej,
- omówimy, jak organizować wydarzenia upamiętniające Zagładę, by unikać uproszczeń i trywializacji.
Dla kogo?
Szczególnie zapraszamy osoby, które nie miały jeszcze okazji uczestniczyć w naszych wydarzeniach dla bibliotek.
Forma szkolenia:
Szkolenie odbędzie się online. Pracujemy metodami aktywnymi – będziemy dyskutować, analizować, wykonywać ćwiczenia. Do udziału potrzebny będzie komputer z kamerą i mikrofonem.
Liczba miejsc:
Szkolenie ma charakter warsztatowy, dlatego możemy przyjąć maksymalnie 35 osób. W przypadku większej liczby zgłoszeń dokonamy wyboru na podstawie aplikacji.
Wyniki rekrutacji:
Potwierdzenia udziału prześlemy do 24 marca 2025 roku (poniedziałek).
Kontakt:
Prowadzący:
Julia Chimiak – pracowniczka Działu Naukowego w Muzeum POLIN, współpracowniczka Memorial de la Shoah w Paryżu; prowadzi szkolenia z kultury i historii polskich Żydów, wielokulturowości i antydyskryminacji dla różnych grup zawodowych.
Katarzyna Jankowska – varsavianistka, kulturoznawczyni, popularyzatorka herstorii. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Muzeum POLIN, gdzie tworzy ofertę przewodnicką, miejskie spacery tematyczne oraz szkoli przewodników. Od 13 lat jest licencjonowaną przewodniczką miejską po Warszawie.
dr Mariusz Jastrząb – historyk, kulturoznawca, wykładowca akademicki, trener biznesu. Od ponad dziesięciu lat prowadzi szkolenia antydyskryminacyjne dla różnych grup zawodowych. Oprócz bibliotekarzy i bibliotekarek pracuje m.in. z funkcjonariuszkami i funkcjonariuszami policji, straży granicznej, służby więziennej, a także z urzędnikami i urzędniczkami administracji lokalnej.