Archiwizacja spuścizny i budowa archiwum cyfrowego Leopolda Gottlieba (1879–1934)
Ponad 1500 obiektów tworzących spuściznę po Leopoldzie Gottliebie zostanie udostępnionych w zdigitalizowanej formie. Obszerna korespondencja, szkice, odbitki graficzne oraz fotografie z epoki pozyskane ze zbiorów rodzinnych z Francji stanowią niedostępne dotychczas źródło wiedzy o życiu artysty.
- Przejdź do cyfrowego archiwum Leopolda Gottlieba →
- Obejrzyj rozmowę wideo o artyście, pomyśle i strukturze portalu →
6 grudnia 2024 roku warszawska Fundacja Art & Modern uruchomiła pierwsze cyfrowe archiwum, dzięki któremu będzie można poznać twórczość i biografię Leopolda Gottlieba, jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki międzywojennej. Stanowi to okazję do uświadomienia sobie, jak niewiele wiemy o polskich artystach, którzy w przedwojennym Paryżu czy Wiedniu odnieśli niekwestionowany sukces.
"Dzięki projektom realizowanym przez Fundację zabezpieczony zostanie niezwykle cenny materiał dla badaczy. Archiwalia tak delikatne i nietrwałe jak listy, stare fotografie czy szkice stanowią nieocenione źródło informacji o życiu artysty, a budowanie takich cyfrowych archiwów pozwoli zachować je i swobodnie udostępniać. Z korespondencji Leopolda Gottlieba dowiadujemy się mnóstwa wątków o międzywojennym świecie europejskiej sztuki, którego był częścią" – stwierdza dr Magdalena Furmanik-Kowalska, kierownik projektów naukowych fundacji Art & Modern.
Leopold Gottlieb (1879, Drohobycz–1934, Paryż) – polski malarz i rysownik, młodszy brata malarza Maurycego Gottlieba (1856–1879), absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, współinicjator powstania wraz z Witoldem Wojtkiewiczem "Grupy Pięciu". Żołnierz i dokumentalista Legionów Polskich. Późniejszy propagator ich znaczenia w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polski patriota, mieszkający większość swojego życia we Francji i czynnie funkcjonujący w wiedeńskim oraz paryskim środowisku artystycznym (Mela Muter, Eugeniusz Zak, Mojżesz Kisling), nieustannie utrzymywał bliskie relacje z polskimi stowarzyszeniami, w tym z warszawskim "Rytmem" i krakowskimi formistami.
Gottlieb był artystą, dla którego nie istniały granice państw i kultur, ograniczenia stylu i środowisk. W czasie całego swojego życia nieustannie w podróży związanej z artystycznym rozwojem, pokazywał swoje prace na całym świecie: od Lwowa, Krakowa i Warszawy, poprzez Wiedeń, Berlin i Paryż aż po Pittsburg. Przyjaźnił się ze spotykającymi się w kawiarni La Rotonde – ówczesnym pępku artystycznej Europy – artystami z kręgu Ecolé de Paris i współtworzył paryską międzynarodową bohemę. Jego sztuka, wyrosła na pniu polskiego modernizmu i symbolizmu, ewoluowała ku wysublimowanej formie ukazującej syntezę ludzkiej egzystencji, charakteryzującej się melancholiczną aurą wokół delikatnie zarysowanych sylwetek, rytmiczną kompozycją i subtelną kolorystyką ograniczoną do odcieni różów, błękitów i brązów.
Digitalizacja, zabezpieczenie i opracowanie spuścizny Leopolda Gottlieba dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, zgodnie z umową nr 04816/21/FPK/POLONIKA, zaś projekt "Budowa archiwum cyfrowego Leopolda Gottlieba (1879-1934) i inne działania upowszechniające jego twórczość" dofinansowano z funduszu Unii Europejskiej NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy, Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.