Muzeum

Alex Dancyg

Mur z kamieni w kolorze piasku, z napisami "Warszawa, w języku hebrajskim i polskim. W prawym dolnym roku mężczyzna - Alex Dancyg - w jasnej letniej koszuli.
fot. archiwum rodziny Dancyg

Alex Dancyg, oddany przyjaciel Muzeum POLIN, a przede wszystkim przyjaciel wszystkich, którym zależało na edukacji o polsko-żydowskim dziedzictwie.

Nasz kolega, z którym współpracujemy, bo ciągle wierzymy, że do nas wróci, od ponad 10 lat, wspólnie organizując i opracowując programy pobytów polskich nauczycieli i nauczycielek w Muzeum POLIN, a potem w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Współtwórca programu szkolenia izraelskich przewodników, któremu zawsze zależało, żeby mówili oni jak najwięcej o polskich Żydach i ich wkładzie w rozwój Polski, Izraela i cywilizacji europejskiej. Zawsze zainteresowany polską polityką i będący na bieżąco, często bardziej niż my tutaj, na miejscu. Znawca kultury i miłośnik polskiej literatury, który przy każdym pobycie w Polsce pytał nas, co warto przeczytać, co obejrzeć, kogo spotkać i kogo posłuchać.

Nieustępliwy w swoim dążeniu do budowania lepszego świata, takiego, w którym jest miejsce dla wszystkich, bez względu na to, w co wierzą, jaki mają kolor skóry i jakim mówią językiem. Niecierpiący ekstremizmów.

Czekamy na Twój szczęśliwy powrót i koniec wojny Izraela z Hamasem!