Patronat POLIN
22.10.2023

Koncert "TIKTIN" w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

Kobieta siedzi na krześle i trzyma skrzypce.
fot. A. Wąsik-Płocińska

Wraz z Instytutem Mieczysława Wajnberga i Muzeum Podlaskim w Białymstoku serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert pod tytułem "TIKTIN", podczas którego usłyszymy dzieła wybitnych polskich kompozytorów emigracyjnych Mieczysława Wajnberga oraz Andrzeja Panufnika.

 • 22 października (niedziela), godz. 18.00
 • Miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie
 • Wstęp: 5 zł (cegiełka na utrzymanie synagogi)

Podczas koncertu z udziałem skrzypaczki Marii Sławek, Lutosławski Quartet i kontrabasisty Tomasza Januchty usłyszymy dzieła wybitnych polskich kompozytorów emigracyjnych: "Concertino op.42" i "Rapsodia na tematy mołdawskie op.47" Mieczysława Wajnberga oraz Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika. Pomiędzy nimi zabrzmi jeden z najsłynniejszych utworów na skrzypce solo – "Ciaccona" z II Partity d-moll Jana Sebastiana Bacha. Wszystkie kompozycje usłyszymy w wykonaniu kameralnej obsady na skrzypce i kwintet smyczkowy.

Występ będzie rejestrowany, a nagranie ukaże się na początku nowego roku nakładem wydawnictwa Orphée Classics jako CD i LP.

Zapraszamy do spędzenia październikowego wieczoru w jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce!

Organizator:

 • Instytut Mieczysława Wajnberga,
 • Muzeum Podlaskie w Białymstoku-Oddział w Tykocinie.

Patronat honorowy:

 • ZAiKS,
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Patronat medialny:

 • POLMIC,
 • Polskie Radio Białystok.

Partnerzy:

 • Europejskie Dni Dziedzictwa Żydowskiego,
 • Villa Regent.

Artyści:

 • Maria Sławek – skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Łączy działalność koncertową z pasją naukową, działaniami społecznymi i projektami artystycznymi. Współzałożycielka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

  Jako solistka występowała z większością polskich orkiestr symfonicznych, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Polskiego Radia. Koncertowała m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Niemczech, Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie, w Rumunii, Hiszpanii i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła prestiżową funkcję "Artysty – rezydenta" Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. W 2019 roku ukazał się nowy album artystki – "Rejoice" nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Nagranie otrzymało znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, a w 2020 roku pojawiło się także w limitowanej serii jako LP. Maria Sławek wielokrotnie była stypendystką MKiDN, (m.in. w ramach programu "Młoda Polska"). W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy.

  Wykłada historię muzyki żydowskiej w ramach Podyplomowych Studiów Polsko-Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Międzynarodowej Konferencji "Mieczysław Wajnberg – twórca wobec historii: tożsamość, interpretacje, konteksty", która odbyła się w AM w Krakowie w 2019 roku. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, w ramach którego przygotowała serię wykładów i podcastów dotyczących szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Jej publikacje znalazły się m.in. w tomie "Kultura – literatura, sztuka i nauka w XX" w ramach serii Stosunki Polsko-Żydowskie wydawanej przez Żydowski Instytut Historyczny i w roczniku "Zagłada Żydów" oraz w "Ruchu Muzycznym".

  Była kuratorką wydarzenia "Domówka u Mietka Wajnberga", współkuratorką powstania Spacerownika Warszawa Wajnberga, koordynatorką udziału Instytutu Mieczysława Wajnberga w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum POLIN i Żydowski Instytut Historyczny oraz kuratorką i pomysłodawczynią serii "Dialogi – muzyczne spotkania w historycznych pracowniach artystycznych".

 • Lutosławski Quartet – zespół odwołujący się w swojej nazwie do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego powstał w 2007 roku i obecnie jest jednym z wiodących kwartetów smyczkowych w Polsce.

  Lutosławski Quartet dość szybko ugruntował swoją wysoką pozycję. W ciągu dziesięciu lat działalności gościł już na takich prestiżowych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad.

  Wystąpił też w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, Konzerthausie w Berlinie, Bozar w Brukseli, salach SESC w São Paulo, w Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół niejednokrotnie koncertował z wybitnymi artystami, takimi jak Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Michel Lethiec, Tomoko Akasaka, Eugen Indjic, Ryszard Groblewski, Andrzej Bauer, oraz ze znakomitymi jazzmanami –– byli to m.in. Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer, Charles Lloyd. Muzycy kwartetu współpracowali również z paryskim IRCAM-em.

  Lutosławski Quartet nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX i CD Accord, jego nagrania wydało też NFM. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, wiele uwagi poświęca popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków zespołu. Płyta – 2016 – zawiera utwory specjalnie skomponowane dla kwartetu i jemu dedykowane.

  Od 2007 roku Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.