Studiujesz lub pracujesz w Warszawie i masz 18-24 lata? Zapraszamy na wyjątkowy kurs, który jest okazją do poznania wielokulturowych wątków miasta. To również przestrzeń do spotkań i wymiany doświadczeń osób w Twoim wieku. Z pomocą zaprzyjaźnionych instytucji będziemy dyskutować o różnorodności w Warszawie, doświadczać, poznawać i wspólnie twórczo spędzać czas.
Kurs kierujemy do osób w wieku 18-24 lat, szczególnie z doświadczeniem migracyjnym. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim. Podczas spotkań towarzyszyć nam będą osoby, które w wesprą nas we wszystkich ewentualnych trudnościach językowych.
Punktem wyjścia do rozmów będą spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi i w Ukraińskim Domu. Wspólnie z ekspertkami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odwiedzimy Park Bródnowski. Zapoznamy się także z działalnością Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Dzięki tym spotkaniom zbudujemy nowe relacje z miastem oraz nasze relacje w grupie.
Bezpłatne zajęcia będą odbywały się w dniach: 17, 19, 24, 27 i 31 maja w przestrzeni muzeów, Ukraińskiego Domu oraz w przestrzeni miasta.
Dla chętnych przewidujemy dodatkowo jednodniowy wyjazd do Łodzi w lipcu, gdzie podczas interaktywnego warsztatu wspólnie odkryjemy miejsca wielokulturowe. Muzeum POLIN pokrywa koszty podróży na trasie Warszawa-Łódź-Warszawa.
Program kursu jest pomyślany jest jako całość i wymaga pracy w grupach, więc nie można wziąć udziału w pojedynczych wydarzeniach.
Terminy spotkań:
- 17 maja 2023 (środa), godz. 16.00-19.00,
- 19 maja 2023 (piątek), godz. 16.00-18.00,
- 24 maja 2023 (środa), godz. 16.00-18.00,
- 27 maja 2023 (sobota), godz. 15.00-19.00,
- 31 maja 2023 (środa), godz. 16.00-18.00,
- lipiec: opcjonalnie udział w jednodniowym wyjeździe do Łodzi (data do ustalenia z grupą).
Sprawdź szczegółowy harmonogram kursu >>
17 maja 2023 (środa), godz. 16.00-19.00 – pierwsze spotkanie uczestników, zwiedzanie wystawy stałej Muzeum POLIN "1000 lat historii Żydów polskich" połączone z warsztatem wielokulturowym
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Wielokulturowe w Warszawie
Rozpoczniemy nasz kurs od zapoznania się z wystawą stałą Muzeum POLIN. Podczas oprowadzania zanurzymy się z w świat historii polskich Żydów, która przekracza granice różnych kontynentów. Zobaczymy postaci światowej sławy, a jednocześnie poznamy lokalne dziedzictwo. Odwiedzimy przedwojenną Warszawę, usłyszymy tango i zobaczymy pierwowzór Supermana. Może podczas wspólnego spaceru, usłyszymy również słowa, znane nam od dzieciństwa?
Po zwiedzaniu wystawy przeniesiemy się do Pracowni kulinarnej "U Fani" w Muzeum POLIN, gdzie przygotujemy kanapki, poczęstujemy się kawą i herbatą. Pracownicy Centrum Wielokulturowego w Warszawie zaproszą nas do udziału w warsztacie "Warsawcalling". Podczas warsztatu porozmawiamy o bogactwie kultur, z których się wywodzimy i w przyjaznej atmosferze nauczymy się więcej o kulturowych różnicach między nami.
19 maja 2023 (piątek), godz. 16.00-18.00 – warsztat z Martą Romankiv na wystawie czasowej "Eurowarsztat"
"Eurowarsztat" to projekt Marty Romankiv, w którym pyta migrantów i migrantki o to, jak widzą przyszłość Europy. Na nagranych przez artystkę filmach opowiadają o własnych wizjach przyszłości oraz proponują niezbędne według nich zmiany społeczne. Podczas prowadzonych przez artystkę warsztatów każdy będzie mieć szansę podzielić się swoją wizją przyszłości. Zastanowimy się co chcielibyśmy przekazać oraz jak mówić, by nasz głos był słyszalny. Poćwiczymy wystąpienia publiczne i stworzymy własne manifesty.
Uwaga: chętne osoby będą mogły wziąć udział w nagraniach w późniejszym terminie i stać się częścią projektu "Eurowarsztat".
24 maja 2023 (środa), godz. 16.00-18.00 – spacer z Aleksandrą Karkowską-Rogińską "Żydowska Praga – śladami dawnych mieszkańców i miejsc"
- Muzeum Warszawskiej Pragi
Praga od zawsze była jedną z najbardziej wielokulturowych części Warszawy. Łączyły się tu wyznania religijne, poglądy polityczne, widzenie świata. Zapraszamy Was na spacer po dawnej żydowskiej Pradze. Będzie to okazja do obejrzenia dawnych modlitewni przy ul. Targowej 50/52, zanurzenia się w historię ulic takich jak Targowa, Ząbkowska, Szeroka… Wejdziemy w świat podwórek, odwiedzimy miejsca, gdzie m.in. stała niegdyś synagoga praska, funkcjonowała mykwa, Żydowski Dom Akademicki, a także poznamy historię osób z nieistniejącego już dziś świata.
27 maja 2023 (sobota), godz. 15.00-19.00 – spotkanie w Parku Rzeźby na Bródnie
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Park Rzeźby na Bródnie jest niezwykłym miejscem. Pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem. Znajdujące się w parku dzieła stanowią część stale rosnącej kolekcji MSN. W trakcie spaceru poznamy prace rzeźbiarskie, od obiektów tradycyjnych po instalacje i rzeźby konceptualne. W części warsztatowej wspólnie spróbujemy zaprojektować instalację rzeźbiarską. Spotkanie zakończymy wspólnym piknikiem i rozmowami na świeżym powietrzu.
31 maja 2023 (środa), godz. 16.00-18.00 – wieczór gier planszowych
Na ostatnim spotkaniu zespół Ukraińskiego Domu zaprosi nas do odkrywania różnorodności poprzez quizy i gry. Na doświadczonych graczy, jak i nowicjuszy, będą czekały między innymi gry planszowe, które poprowadzi ekspertka wieczorów integracyjnych Alina Serhiienko.
Spotkanie będzie również okazją do podsumowania kursu i rozmowy o wspólnym jednodniowym wyjeździe do Łodzi w lipcu tego roku. Zastanowimy się także nad projektami, które możemy realizować w przyszłości wspólnie lub indywidualnie.
Kurs jest organizowany przez Muzeum POLIN we współpracy z Muzeum Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ukraińskim Domem oraz Centrum Wielokulturowe w Warszawie.
Na wszystkie zgłoszenia odpowiemy mailowo 12 maja. W przypadku pytań dotyczących kursu prosimy o kontakt z Mariią Bilostotską ([email protected]).
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
