Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2022: Izabela Sekulska

Izabela Sekulska w jesiennym lesie
Izabela Sekulska. Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Izabela Sekulska przywraca pamięć o żydowskich mieszkańcach Mielca – miasta, w którym przed II wojną światową żyło 11 000 mieszkańców, a ponad połowę stanowili Żydzi. Działania w tym zakresie rozpoczęła w 2019 roku. Podejmuje je głównie w rodzinnym Mielcu, ale również Tarnowie, w którym mieszka, i okazjonalnie w innych miejscowościach Polski południowej.

Jest założycielką grupy na Facebooku Mayn Shtetele Mielec. Prowadzi blog o tej samej nazwie, w którym opublikowała kilkadziesiąt tekstów o żydowskiej historii miasta i jego mieszkańcach. Jak mówi: "Blog jest pomnikiem ku czci mieleckich Żydów budowanym ze słów". Jest członkinią Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, a także liderką ogólnopolskiej sieci Liderów i Liderek Dialogu przy Forum Dialogu.

Wspólnie ze społecznością skupioną wokół grupy Mayn Shtetele Mielec zajmuje się porządkowaniem cmentarzy i miejsc pamięci, organizuje uroczystości mające na celu upamiętnienie rocznic, takich jak spalenie mieleckiej synagogi czy deportacji mieleckich Żydów, przybliża mieszkańcom wiedzę o historii, religii i kulturze Żydów. Prowadzi poszukiwania archiwalne związane z mieleckimi Żydami. Efektem poszukiwań jest opisanie losów osób spoczywających na jednym z mieleckich cmentarzy. 

W 2021 roku zaczęła tworzyć Mielecką Listę Ofiar Holokaustu. Ta działalność pozwoliła jej nawiązać kontakty z potomkami mieleckich Żydów, którzy włączają się w tworzenie przestrzeni pamięci, jaką jest grupa Mayn Shtetele Mielec.