Wystawy
28.10.2014

Osiem lat wystawy stałej

Budynek Muzeum POLIN. Dookoła drzewa. W tle widać bloki, a po prawej stronie zdjęcia jeden z wieżowców.
fot. Maciek Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich

28 października mija osiem lat od otwarcia wystawy stałej "1000 lat historii Żydów polskich". W tym czasie odwiedziły ją ponad dwa miliony osób, wśród nich m.in. prezydenci Polski, Finlandii i Niemiec, premierzy Izraela i Norwegii, królowa Belgów czy Wielki Książę Luksemburga.

Od początku istnienia wystawa jest przyjmowana bardzo ciepło i z zainteresowaniem: 88% zwiedzających ocenia ją dobrze lub bardzo dobrze. Wystawa zyskała uznanie specjalistów w Polsce i na świecie, czego wyrazem są liczne nagrody, w tym prestiżowy tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016 oraz nagroda European Museum Academy.

Osiem lat temu na oficjalne uroczystości otwarcia wystawy przybyli prezydent Polski Bronisław Komorowski, prezydent Izraela Reuven Rivlin oraz delegacje z wielu krajów świata. Wystawę otworzyli przedstawiciele różnych pokoleń polskiej społeczności żydowskiej: Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum, Ocalały z Zagłady, oraz trzynastoletnia Joasia Widła – absolwentka Szkoły Lauder-Morasha w Warszawie. Uroczystości związane z otwarciem relacjonowało przeszło 600 dziennikarzy.

Złożona z ośmiu galerii wystawa prezentuje tysiąc lat żydowskiego życia na ziemiach polskich. Dzięki jej narracyjnemu charakterowi zwiedzający zanurzają się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, grafiki, instalacje interaktywne, rekonstrukcje, projekcje wideo i teksty. Goście muzeum dzielą się wrażeniami ze zwiedzania w księdze pamiątkowej, ale także na specjalnych karteczkach, na których prosimy ich o opisanie przyczyny odwiedzenia muzeum. Jeden ze zwiedzających w podsumowania zdania: "Jestem w muzeum, bo…" napisał: "chciałem pokonać moje uprzedzenia. Dziękuję…". Dziękujemy i my!