Muzeum
07.10.2022

Nagroda Europa Nostra 2022 wręczona!

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego / Nagroda Europa Nostra 2022, przyznana TISZ Festiwalowi w czerwcu br., została uroczyście wręczona 7 października 2022 podczas ceremonii w Muzeum POLIN.

Nagroda trafiła do rąk Zygmunta Stępińskiego – dyrektora Muzeum POLIN – i Magdaleny Maślak – pomysłodawczyni i kuratorki TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Ceremonię zaszczycili swoją obecnością: Marzenna Guz-Vetter – dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, prof. Jacek Purchla – wiceprzewodniczący Europa Nostra, a także Yacov Livne – ambasador Izraela w Polsce,  przedstawiciele Ambasady USA w Polsce oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Gali towarzyszyła uroczysta kolacja szabatowa, na którą dania stworzyli szef kuchni Bogdan Gałązka i restauracja "Warsze".

Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2022 to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w zakresie dziedzictwa kulturowego w Europie. W tym roku nagrodzono 30 wybitnych osiągnięć z 18 krajów europejskich, w tym TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia, który zwyciężył w kategorii "Edukacja, szkolenia i zwiększanie świadomości".

– TISZ Festiwal to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego pokazujemy współczesną odsłonę kulinarnej tradycji, a jedzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o żydowskich mieszkańcach Polski – teraz i kiedyś. Jedzenie staje się tutaj narzędziem umożliwiającym rozmowę o wspólnej historii, walkę ze stereotypami i przełamywanie barier – mówiła Magdalena Maślak, kuratorka festiwalu, w czerwcu br.

Jak zauważyło międzynarodowe Jury Nagrody:

"TISZ Festiwal podkreśla ogromne znaczenie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest jedzenie i jego zdolność do budowania mostów oraz ukazywania naszych wspólnych tradycji i zwyczajów. Jedzenie jest prawdziwie demokratycznym tematem, o którym każdy może rozmawiać. Jako taki może być istotnym nośnikiem szerszych dyskusji o kulturze, dziedzictwie i historii wspólnoty ludzi rozproszonych po całej Europie. TISZ Festiwal ma ogromne znaczenie dla ludzi w całej Europie i stanowi silny przykład dla innych społeczności o podobnej historii". 

Muzeum POLIN otrzymało Nagrodę Europa Nostra już po raz drugi. W 2017 roku zostaliśmy docenieni za realizację programu edukacyjnego "Żydowskie dziedzictwo kulturowe".

Piąta edycja TISZ Festiwalu rusza już 12 października 2022 i odbywa się pod hasłem "Wędrówka".

Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra (European Heritage Awards / Europa Nostra Awards) zostały ustanowione przez Komisję Europejską w 2002 roku i od tego czasu przyznaje je Europa Nostra przy wsparciu programu "Kreatywna Europa" ("Creative Europe") Unii Europejskiej. Od 20 lat Nagrody Europa Nostra podkreślają i propagują doskonałość w zakresie dziedzictwa kulturowego i najlepsze praktyki z nim związane, zachęcając do transgranicznej wymiany wiedzy i łączenia ze sobą interesariuszy dziedzictwa w szersze sieci.