Patronat POLIN
17.09.2022-12.03.2023

Wystawa "Tamara Łempicka a art déco"

Portret kobiety namalowany przez Tamarę Łempicką, na nim napis: Tamara Łempicka, 17.09.22-12.03.23, A Art Deco.
fot. Muzeum Villa La Fleur

Wielki sukces wystawy Tamary Łempickiej – jednej z najwybitniejszych artystek światowego formatu – w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie sprawił, że ekspozycja została przedłużona. Wystawa będzie otwarta do 12 marca 2023 roku i pojawią się na niej kolejne dzieła artystki.

  • 17 września 2022 – 12 marca 2023
  • Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie

Szerokie zainteresowanie mediów konstancińską wystawą prac polskiej ikony art déco przełożyło się na rekordową frekwencję w Muzeum Villa la Fleur. Zwiedzający mogli poznawać wybrane dzieła Tamary Łempickiej w kunsztownych pomieszczeniach konstancińskiego muzeum. Co istotne, wystawę odwiedzali nie tylko indywidualni koneserzy światowej sztuki, lecz również zorganizowane grupy, dla których od nowego roku przewidziane są specjalne pule biletów na oprowadzania kuratorskie. Dzięki temu odbiorcy będą mogli wejść głębiej w świat artystki, poznać okoliczności powstawania dzieł czy odkryć ich znaczenie dla światowego nurtu art déco.

Wraz z nową formułą zwiedzania na wystawie pojawią się również kolejne wartościowe obrazy, w tym m.in. wyjątkowej urody portret tancerki z lat 1924-1925, czyli wczesnego okresu twórczego Tamary Łempickiej. Przedstawienie nawiązuje do bardzo popularnych wówczas w Paryżu "Baletów Rosyjskich" Sergiusza Diagilewa. Dodatkowo w przyszłym roku realizowane będą również ciekawe imprezy towarzyszące wystawie, takie jak spotkania autorskie czy wykłady związane z twórczością artystki.

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Tamara Łempicka łączyła zmysł obserwacji otaczającego ją świata z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Konstancińska ekspozycja jest największą zrealizowaną dotychczas w Polsce wystawą dzieł Tamary Łempickiej. Pośród siedemdziesięciu pięciu prac malarki zobaczyć można obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej znajdują się również niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki. Ekspozycję wzbogacają pamiątki osobiste ze zbiorów rodzinnych oraz meble ze słynnej pracowni przy rue Méchain w Paryżu. Wystawa podkreśla związki Tamary Łempickiej z szeroko pojmowanym światem mody i reklamy. Pokazuje artystkę jako postać wielowymiarową, której geniusz malarski splata się z niezwykłą osobowością, znacznie wyprzedzającą swoją epokę.  

Obiekty pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych, ale także z prywatnych zbiorów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych.

Informacje organizacyjne

W 2022 roku wystawa czynna będzie do 22 grudnia włącznie. Jej ponowne otwarcie dla zwiedzających zaplanowane jest na 4 stycznia 2023 roku. Terminarz wizyt w Muzeum Villa la Fleur będzie taki sam jak dotychczas: środy, czwartki, soboty, niedziele w godz. 10.00-18.00. Bilety są do nabycia na stronie Muzeum Villa la Fleur.

Kuratorzy: Maria Muszkowska, Artur Winiarski (kurator główny)

Wystawa jest realizowana we współpracy z Tamara de Lempicka Estate LLC.

Współorganizator: Muzeum Narodowe w Lublinie

Mecenasem wystawy jest Dantex sp. z o.o.

Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Patronat medialny: artinfo.pl