Patronat POLIN
17.09-17.12.2022

Wystawa "Tamara Łempicka a art déco"

"Kobieta w niebieskiej sukience" - jedno z dzieł Tamary Łempickiej. Obok napis Tamara Łempicka a art deco, 17.09-17.12.2022, Villa la Fleur, ul. Szpitalna 14/16, Konstancin Jeziorna.
fot. Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie

Zapraszamy na wystawę Tamary Łempickiej – jednej z najwybitniejszych artystek światowego formatu. Pośród ponad siedemdziesięciu prac prezentowanych na wystawie zobaczymy obrazy olejne, rysunki oraz grafiki.

  • 17 września – 17 grudnia 2022
  • Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Po sukcesie wystawy będącej owocem współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie z Muzeum Villa la Fleur konstancińska odsłona ekspozycji stanowić będzie kontynuację niektórych wątków zaprezentowanych w Lublinie, a zarazem wprowadzeniem nowych. Wzbogacona zostanie przy okazji o dodatkowy zestaw dzieł artystki, nieeksponowanych na poprzedniej wystawie.

Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej pojawią się niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki.
Obiekty pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych, ale także z prywatnych zbiorów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Osobistego charakteru nadają wystawie pamiątki zachowane po artystce oraz dzieła sztuki – użyczone przez rodzinę Tamary Łempickiej. Są pośród nich: obrazy, rysunki, części garderoby i biżuterii oraz fotografie, notatki i korespondencja.

Kuratorzy: Maria Muszkowska, Artur Winiarski (kurator główny)

Wystawa jest realizowana we współpracy z Tamara de Lempicka Estate LLC.

Współorganizator: Muzeum Narodowe w Lublinie

Mecenasem wystawy jest Dantex sp. z o.o.

Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Patronat medialny: artinfo.pl