SZKOŁY PONADPODSTAWOWE: Marzenia o wolności. Państwo – demokracja – Żydzi

Spacer z kartami pracy polecany klasom zainteresowanym kwestiami edukacji obywatelskiej, relacjami społecznymi i funkcjonowaniem państwa.
Czym są rządy prawa i demokracja? Jaka jest różnica między nacjonalizmem a patriotyzmem? Jak rodzą się autorytaryzm i dyktatura? To fundamentalne pytania współczesnego świata. Odpowiedzi na nie wydają się skomplikowane, spróbujemy jednak poszukać ich w niebanalny sposób.
Zamiast rozmawiać o abstrakcyjnych pojęciach, zaprosimy uczennice i uczniów do podróży przez historię i przyjrzenia się losom konkretnych ludzi: średniowiecznej kobiety biznesu, osiemnastowiecznego karczmarza – filozofa, dziewiętnastowiecznego artysty, który chciał służyć dwóm narodom – polskiemu i żydowskiemu, oraz studentki Uniwersytetu Warszawskiego z okresu międzywojennego, której stempel w legitymacji nakazywał zajmować miejsce w ławkach przeznaczonych dla Żydów. Zdarzenia z życia naszych bohaterów i bohaterek staną się punktem wyjścia do rozmowy o zmianach zachodzących w społeczeństwie, funkcjonowaniu państwa, znaczeniu praworządności i zagrożeniach dla niej.
Czas trwania: 90 min
Spacer obejmuje całą wystawę stałą.