Muzeum
18.08-8.10.2022 (nabór zakończony)

Wędrujący Uniwersytet Muranowski: Miasto w ruchu

Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Muranowa oraz osoby zainteresowane historią i współczesnością osiedla do projektu "Wędrujący Uniwersytet Muranowski: Miasto w ruchu". W jego ramach powstaną alternatywne oprowadzania po osiedlu, które będą opierać się na indywidualnych opowieściach osób biorących udział w projekcie, a także dźwiękach, choreografii i pracy z ciałem. 

  • Termin realizacji projektu: 18 sierpnia (czwartek) - 8 października (sobota) 2022

Wspólnie będziemy przyglądać się współczesnemu życiu Muranowa, odkrywać warstwy jego historii, a następnie możliwe sposoby tworzenia o nim angażujących opowieści. Uczestnicy i uczestniczki projektu wezmą udział w cyklu warsztatów prowadzonych przez choreografkę i tancerkę Weronikę Pelczyńską oraz antropolożkę Aleksandrę Janus, w toku których powstaną oprowadzania. Na cykl warsztatowy złożą się zarówno spotkania mające zainspirować uczestników i uczestniczki, pokazać nowe narzędzia i techniki, jak i spotkania poświęcone rozwijaniu pomysłów uczestników i uczestniczek do formy finalnych oprowadzań, które zaprezentowane zostaną publiczności Muzeum POLIN jesienią 2022.

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby zainteresowane historią dzielnicy oraz jej współczesnym życiem, ciekawe nowych doświadczeń, zwłaszcza pracy z ciałem i ruchem, a także głosem, lubiące współpracę i wspólne tworzenie. 

Praca w projekcie zaplanowana jest w dniach 18 sierpnia - 8 października 2022. W tym czasie odbędzie się 10 spotkań w godzinach wieczornych (18.00-21.00) w wybrane poniedziałki i czwartki. Finały publiczne przewidziane są na 1 i 8 października 2022. 

Uczestnicy i uczestniczki projektu zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w performansie "Still Standing" planowanym na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim w 2023 roku.

Osoby zainteresowane szczegółowym harmonogramem spotkań otrzymają wszelkie informacje pod adresem: [email protected] oraz numerem telefonu: 512 597 089.

Prowadzenie warsztatów:

Weronika Pelczyńska – choreografka i tancerka, absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Inżynierii Produkcji na Politechnice Warszawskiej oraz Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka programu DanceWEB 2013 (ImPulsTanz, Wiedeń), programu Carte Blanche 2013 (Modul-Dance, Słowenia) oraz Alternatywnej Akademii Tańca 2017 (Art Stations Foundation w Poznaniu). Jako tancerka i performerka współpracowała z zespołami w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji i Chorwacji. Od 2011 roku prowadzi indywidualne oraz kolektywne projekty artystyczne. Ponadto przygotowuje choreografię i ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych do filmów i clipów video. Jest także członkinią Centrum w Ruchu.

Aleksandra Janus – doktorka antropologii, wiceprezeska Fundacji Zapomniane, współautorka i kuratorka inicjatywy Laboratorium muzeum, dyrektorka Centrum Cyfrowego i kierowniczka działającej w jego ramach Pracowni Otwierania Kultury, kuratorka programu "Exercising modernit". Jest współpracowniczką Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci UJ, wykładowczynią School of Ideas SWPS, członkinią rady serii wydawniczej Wystawianie Teorii oraz FestivALTers – grupy działającej przy FestivALT. W swojej pracy akademickiej zajmuje się badaniem kultur pamięci, strategii upamiętniania oraz roli instytucji w procesie instytucjonalizacji dyskursów na temat przeszłości. Członkini i współzałożycielka grupy Muzea dla Klimatu oraz kolektywu Kultura dla Klimatu.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl