Kurs edukacyjny "Zagłada Romów. Pejzaże pamięci i ciszy"

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Fundacja w Stronę Dialogu zapraszają na kurs edukacyjny dla dorosłych "Zagłada Romów. Pejzaże pamięci i ciszy".
- Termin zgłoszeń na kurs minął 7 lipca 2021
- Udział w kursie jest bezpłatny.
- Koordynatorka kursu: Małgorzata Waszczuk, [email protected]
2 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W nawiązaniu do tego dnia, zapraszamy do udziału w kursie edukacyjnym dla osób zainteresowanych pamięcią społeczną, perspektywą mniejszościową i sztuką współczesną. Odniesiemy się do tych zagadnień poprzez spotkania i wykłady o Zagładzie Romów oraz o sztuce współczesnej, tworzonej przez osoby o romskich korzeniach, jak i zajęcia na wystawie czasowej i w przestrzeni miasta.
Punktem wyjścia do wspólnej refleksji będzie spotkanie z aktualną wystawą czasową Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż. Kolejne zajęcia pozwolą nam poszerzać spojrzenie na pejzaż po Zagładzie o perspektywę romską. Wykłady ekspertek pogłębią wiedzę o historii prześladowań Romów i Sinti w czasie drugiej wojny światowej oraz o sztuce, odnoszącej się do Zagłady Romów. Autorskie oprowadzenie, przygotowane przez dr Krzysztofa Gila, będzie okazją do odczytania wystawy czasowej w nowy sposób, a zajęcia w przestrzeni miasta zaprowadzą nas m.in. pod grochowski mural jego autorstwa – "Zalikierdo Drom" ("Przerwana Droga"). Chcemy także, żeby kurs stworzył przestrzeń do rozmów w gronie osób zainteresowanych tematem pamięci i niepamięci.
Program kursu:
- 17 lipca (sobota), godz. 11:00-15:30, Muzeum POLIN
- Integracja, wprowadzenie – dr Małgorzata Kołaczek i Małgorzata Waszczuk
- Zajęcia wokół wystawy "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż" z Beatą Meller
- 18 lipca (niedziela), godz. 11:00-16:00, Muzeum POLIN
- Wykład dr Małgorzaty Kołaczek dotyczący Zagłady Romów
- Spotkanie z dr Krzysztofem Gilem oraz autorski spacer po wystawie "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż"
- 27 lipca (wtorek), godz. 18:00-20:00, zoom
- Wykład dr Moniki Weychert "Niewidzialna Zagłada – wątki zagładowe w sztuce współczesnej tworzonej przez osoby o romskich korzeniach"
- 31 lipca (sobota), godz. 11:00-16:00, Warszawa
- Zajęcia z Andrzejem Grzymała-Kazłowskim w przestrzeni miasta, dyskusja o pamięci/niepamięci oraz podsumowanie kursu
Zajęcia w dniach 17, 18 i 31 lipca będą odbywać w Warszawie, zajęcia 27 lipca będą odbywać się on-line za pośrednictwem platformy zoom. Organizatorzy nie zapewniają przejazdów i zakwaterowania osobom spoza Warszawy.
Osoby przesyłające zgłoszenia zobowiązują się do wzięcia udziału we wszystkich częściach programu. Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.
Koordynatorka kursu: Małgorzata Waszczuk, [email protected]
O prowadzących:
dr Krzysztof Gil – studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 2018 r. obronił doktorat na macierzystej uczelni. Obecnie wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im Komisji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, instalacją, grafiką warsztatową. Swoje prace prezentował w instytucjach i galeriach takich jak: European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC (Berlin), BWA Wrocław, BWA Tarnów, Galeria Szara Kamienica (Kraków), MWW Muzeum Sztuki Współczesnej Wrocław, le e’trangere galeria sztuki Londyn, Akedemie der Kunst Berlin.
Andrzej Grzymała-Kazłowski – politolog, cyganolog od ponad 20. lat związany ze środowiskiem romskim. W latach 2001 – 2010 pracował w MSWiA, był m.in współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Niezależny ekspert i badacz problematyki romskiej, fundator i właściciel prywatnego Muzeum Kultury Romów Warszawie.
dr Małgorzata Kołaczek – politolożka, pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych, na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pełni też funkcję zastępczyni dyrektora ds. dydaktycznych. Wiceprezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Redaktorka ds. recenzji w czasopiśmie Romani Studies naukowego towarzystwa Gypsy Lore Society. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się problematyką etniczną, zwłaszcza społecznością Romów i ich sytuacją w Europie Środkowo-Wschodniej oraz działalnością liderów i pozarządowych organizacji romskich, jak również problematyką migracji, kreowania wizerunku i obecności mniejszości w mediach w Polsce i na świecie.
Beata Meller - licencjonowana przewodniczka po Warszawie, Muzeum POLIN, rezydencjach królewskich, Muzeum Narodowym i Muzeum Fryderyka Chopina; oprowadza turystów małych i dużych, indywidualnych i zorganizowane grupy; w trakcie swoich wycieczek przedstawia fakty i obala mity; kocha sztukę, książki i Ludzi.
Małgorzata Waszczuk – socjolożka i edukatorka, kierowniczka Sekcji Programów Międzykulturowych i Liderskich w Muzeum POLIN. Zajmuje się edukacją dorosłych, koordynacją projektów międzynarodowych oraz działaniami włączającymi mniejszości i towarzyszącymi wystawom czasowym. Od 2014 r. organizuje w muzeum wydarzenia odnoszące się do Dnia Pamięci o Zagładzie Romów.
Monika Weychert - adiunktka i kierowniczka katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SAN Warszawa. Od 2016 roku współpracuje również z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. W Toruniu prowadziła m.in. niezależną lotną galerię i galerię dla…, była związana z warszawską Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw.
Kurs towarzyszy wystawie czasowej Wilhelm Sasnal: Taki Pejzaż.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Partner kursu