Patronat POLIN
2.09.2021

Koncert Bielskiego Chóru Kameralnego: Hatikvah znaczy Nadzieja

Aby przywracać należną pamięć kulturze żydowskiej, odkrywać jej niezwykłość i przybliżać ją współcześnie żyjącym, Stowarzyszenie Pasjonatów Muzyki Chóralnej z Bielska-Białej przygotowało projekt muzyczny, w którym muzyka żydowska, w wykonaniu solistów, Bielskiego Chóru Kameralnego, działającego przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej,  oraz muzyków instrumentalistów, zostanie uzupełniona o multimedialną prezentację zdjęć oraz o zrealizowany specjalnie na potrzeby projektu film. 

  • 2 września (czwartek)

W koncercie zaprezentowane zostaną utwory nawiązujące do tradycyjnych żydowskich świąt, takich jak Hanuka czy Pesah oraz opracowania ludowych piosenek, których nuty zachowały się w archiwum bielskiej Gminy Żydowskiej. Koncert uzupełniony zostanie o utwór amerykańskiego kompozytora Erica Whitacrea "Five Hebrew Love Songs".

Spektakl muzyczny wypełniony pieśniami żydowskimi, objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego,  odbędzie się  7 i 13 czerwca br. (koncerty zamknięte tylko za zaproszeniami) i 2 września br. (koncert otwarty dla publiczności) w Sali Ceremonii na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej przy ul. Cieszyńskiej 92. 

Patronat honorowy nad koncertami objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.