Koncert
27.02.2021 - online

POLIN Music Festival: Eric Himy

Eric Himy to jeden z tych pianistów, których występy są rzadkimi perełkami. Został okrzyknięty powrotem do innej epoki, kolorystą z techniką, która przekracza normalne bariery w pogoni za rzadkim magicznym połączeniem muzyki ze znaczeniem, który doskonale wykorzystuje zasoby instrumentu, by stworzyć coś zupełnie nowego i niezwykłego, wykraczającego poza partyturę. Drugiego dnia POLIN Music Festivalu: #online wykona recital muzyki George’a Gershwina.

Jego gra została opisana przez The New York Times jako "bezbłędnie opanowana, elegancka i błyskotliwa. Pan Himy ma niesamowitą technikę i stosuje szeroką gamę kolorytów". The Revue Musicale De Suisse Romande napisał: "Jest trochę Horowitza w tych stalowych nadgarstkach i gumowych palcach: kocie podejście do klawiatury, naprzemiennie pieszczące aksamitne łapy i nerwowe pociągnięcia pazurami, zmysłowo-smakowe wykorzystanie brzmień, wysoki poziom elokwencja, wirtuoz".

Jego kunszt zaintrygował publiczność na całym świecie i zdobył uznanie krytyków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Południowej, Bułgarii, Czechach, Egipcie, Francji, Niemczech, Włoszech, Malcie, Monako, Maroku, Panamie, Polsce, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Słowenii. Erica Himy'ego można było posłuchać w Kennedy Center, Carnegie Recital Hall, The Frick Collection, The Phillips Collection, Teatro Amazonas, Salle Cortot i Salle Gaveau w Paryżu oraz w "Performance Today" w NPR.

Mistrz współczesnych kompozytorów, Eric Himy zamówił "Gargoyles" amerykańskiego kompozytora Lowella Liebermanna, którą prawykonał podczas swojego debiutanckiego recitalu w Alice Tully Hall w Lincoln Center (ten amerykański utwór stał się jednym z najpopularniejszych współczesnych utworów na fortepian i został nagrany i wykonany przez wielu pianistów, w tym Stephena Hougha, a także Yuję Wang, która wykonała go w Carnegie Hall w 2013 roku).

Eric Himy, absolwent Juilliard, rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat, dając swój pierwszy koncert w wieku lat 10. W wieku 15 lat był gościnnym solistą Baltimore Symphony Orchestra, a w wieku 19 lat zadebiutował w National Symphony Orchestra pod batutą Hugh Wolfa. Występował również z takimi dyrygentami jak Russell Stanger, Serge Baudo, Kenneth Schermerhorn oraz z debiutującym w Ameryce Antonim Witem.

Eric Himy jest zwycięzcą wielu konkursów i nagród, w tym Złotego Medalu na Światowym Konkursie Pianistycznym w Cincinnati w 1988 roku,  Nagrody im. Kościuszki i Chopina w Nowym Jorku oraz głównego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie im. Milosza Magina w Paryżu w 1991 roku.  Eric Himy studiował biochemię i muzykę na University of Maryland i uzyskał tytuł Master of Music w Juilliard School w Nowym Jorku, studiując pod kierunkiem Thomasa Schumachera, Adele Marcus i Josefa Villa.