Wystawy

Zoom na wystawę - webinary dla grup

Na obrazie widzimy napis "zoom na wystawę webinary dla grup" na żółtym tle.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Nie możecie przyjść do Muzeum? Muzeum przyjdzie do Was! Nasz nowy cykl zajęć online  dla grup zorganizowanych to wyjątkowa możliwość poznania fragmentów wystawy Muzeum POLIN i poszerzenia swojej wiedzy o polskich Żydach. Proponujemy 3 tematy spotkań do wyboru.

Przez dziurkę od klucza. Zoom na żydowską codzienność

Jakie są role mężczyzny i kobiety w religijnej rodzinie żydowskiej? Czym różnią się przepisy religijne od codziennej praktyki i czy zmieniły się na przestrzeni wieków? Co robi Żydówka w synagodze? Czy pobożny żydowski mężczyzna zajmuje się domem? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy na warsztatach online.

Wspólnie udamy się na wirtualny spacer po fragmentach wystawy stałej Muzeum POLIN. Jak przez dziurkę od klucza zajrzymy do religijnego żydowskiego domu, gdzie poznamy codzienność żydowskich rodzin oraz dowiemy się, jak obchodzą ważne uroczystości. Sprawdzimy, jak wygląda wchodzenie żydowskich chłopców i dziewcząt w role, które przyjdzie im pełnić w dorosłym życiu.

Ale cymes!  Zoom na kuchnię żydowską

Kuchnia żydowska stanowi mieszankę różnych tradycji kulinarnych. Odnajdziemy w niej m.in. wpływy kuchni bliskowschodniej, śródziemnomorskiej czy niemieckiej. Nierzadko okazuje się, że potrawy uważane za typowo polskie mają korzenie żydowskie. I odwrotnie - tradycyjna kuchnia żydowska skrywa niekiedy polski rodowód.

Jeśli fascynujesz się historią kulinariów i lubisz poznawać nowe smaki, to zapraszamy do wirtualnej podróży w przeszłość żydowskich specjałów.

W trakcie spotkania kulinarnego odkryjemy tajniki przedwojennych i współczesnych potraw żydowskich. Dowiemy się, dlaczego bajgle zyskały popularność na całym świecie, jakie znaczenie ma chałka dla Żydów i w czym tkwi sekret dobrego hummusu.

Polacy i Żydzi: historia (nie)porozumienia. Zoom na trudne historie

Jesteśmy dumni z polsko-żydowskiej historii i z tysiącletniej, nieprzerwanej obecności Żydów w Polsce. To historia budowania tożsamości, tworzenia wspólnoty i wzajemnych oddziaływań. Jednocześnie jesteśmy świadomi istnienia stereotypów, legend i przekonań, które nie raz prowadziły do konfliktów i przemocy.

To właśnie o tym porozmawiamy podczas spotkania online. Wirtualnie przeniesiemy się do Muzeum POLIN, gdzie poznamy przykłady takich mitów. Przypomnimy polsko-żydowski Kraków i Sandomierz, podyskutujemy o skojarzeniach z przeszłości oraz o tym, co dzieje się dziś, na ulicach i w mediach.

Jak głęboko tkwi w nas historia? Czy można prześledzić mit aż do samego jego początku? Co możemy zrobić dziś, by lepiej się rozumieć i darzyć wzajemnym szacunkiem?

 

Informacje organizacyjne

 • Dla kogo: dla dorosłych, dla zorganizowanych grup (grupa do 25 osób)
 • Kiedy: termin ustalany indywidualnie z zamawiającym
 • Czas trwania: 60 min.
 • Cena: 160 zł grupa
 • Liczba osób uczestniczących: 25

Jak zarezerwować webinar?

Zajęcia online można zamówić, wysyłając wiadomość na adres [email protected]

W mailu bardzo prosimy o zawarcie poniższych informacji:

 • preferowane terminy zajęć
 • temat zajęć
 • liczba osób w grupie
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e-mailowy)
 • dodatkowe informacje o grupie (np. osoby z niepełnosprawnościami, profil, etc.)
 • ewentualnie: dane do faktury.

Rezerwacji należy dokonać nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem zajęć. Staramy się realizować także zamówienia złożone po tym terminie, zależy to jednak od dostępności osób prowadzących.

Płatność

Płatności dokonuje się za pośrednictwem linku do systemu płatności elektronicznej PayU bądź w kasie – najpóźniej 7 dni przed spotkaniem. Nieopłacona na czas rezerwacja zostanie automatycznie anulowana przez system.

W chwili dokonania płatności zostanie automatycznie wygenerowany dokument sprzedaży (paragon lub faktura), który, wraz z potwierdzeniem rezerwacji, zostanie przesłany na adres e-mail osoby, która rezerwowała zajęcia. Nie będzie możliwe wystawienie faktury do paragonu w terminie późniejszym, jeżeli na paragonie zabraknie numeru NIP.

Z zajęć można zrezygnować nie później niż na 3 dni robocze przed ich terminem (bez uwzględnienia terminu zajęć). Zwrotu pieniędzy dokonujemy w takiej formie, w jakiej dokonana została wpłata

Zajęcia online - jak to wygląda?

Na 5 dni przed spotkaniem wysyłamy do osoby dokonującej rezerwacji link do utworzonego na platformie Zoom spotkania z prośbą o przekazanie go wszystkim osobom uczestniczącym. Najpóźniej na 1 dzień  przed zajęciami osoba prowadząca kontaktuje się z opiekunem/opiekunką grupy, aby upewnić się, że link dotarł, zapytać o oczekiwania i wyjaśnić ewentualne wątpliwości dotyczące zajęć.

W dniu spotkania, o określonej godzinie osoby uczestniczące oraz prowadzący/prowadząca zajęcia klikają w link przekierowujący na stronę Zoom i wszyscy spotykają się na warsztatach online, widząc się oraz słysząc.