Koncert

Muzealnik poleca: "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939"

Cztery egzemplarze książki "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" - okładki w czterech wersjach językowych: francuski, angielski, rosyjski, polski
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Oglądanie albumu "Świat utracony" jest jak wyprawa w przeszłość, do świata, który już nie istnieje.

Stara fotografia – grupka dzieci, za nimi drewniana synagoga. Dzieci wyraźnie pozują, zbiły się w gromadkę, patrzą w kierunku fotografa. Wydaje się jednak, że głównym tematem zdjęcia jest sam budynek. Fotograf ustawił się tak, aby zawrzeć w kadrze całą jego bryłę, zwłaszcza czterospadowy dach. Oglądając to zdjęcie w 2020 roku, wiemy już, że synagoga spłonie w czasie II wojny światowej.

Domyślamy się, jak potoczą się losy dzieci. Ta bolesna wiedza towarzyszy oglądaniu wszystkich zdjęć zebranych w albumie „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939” w wyborze i z merytorycznymi komentarzami Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego.

Dzieci ze zdjęcia spoglądają też na nas. A my wiemy coś jeszcze – że rekonstrukcję dachu i zdobionego sklepienia synagogi, przed którą stoją, synagogi z Gwoźdźca, można dziś podziwiać w Muzeum POLIN.