Kultura
12.05.2020

Muzealnik poleca: Józef Kramsztyk "Pasjans rodzinny, towarzyski, literacki i naukowy"

Nie jest to tylko książka o Józefie Kramsztyku, o jego dokonaniach naukowych i literackich. To także opowieść o pewnej zwyczajnej (choć tylko na pozór) rodzinie, której członkowie od XIX wieku stanowią nieodłączną część historii Warszawy i Polski.

Choć nie można jej teraz obejrzeć, to o szylkretowej tabakierce należącej do Józefa Kramsztyka (1890-1932) – fizyka (dyplom z Uniwersytetu w Heidelbergu) i poety, ekscentryka i znakomitego tłumacza "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna, popularnej postaci międzywojennej Warszawy, o którym pamięć przetrwała głównie w anegdocie – możemy przeczytać w najnowszej książce Krzysztofa Prochaski "Józef Kramsztyk. Pasjans rodzinny, towarzyski, literacki i naukowy".

Książka zamierzona jako biografia Józefa Kramsztyka (i rzetelnie realizująca ten plan) ku satysfakcji czytelnika rozrosła się w archipelag rodzinnych powiązań Józefa. Dzięki temu przywraca pamięci warszawskie, polskie i żydowskie familie: Kramsztyków, Mutermilchów, Nussbaumów, Wetrheimów z przyległościami.