Kultura
12.05.2020

Muzealnik poleca: Halina Hila Marcinkowska "Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów"

Okładka książki Halina Hila Marcinkowska "Wieczni tułacze. Powojenna emigracja polskich Żydów" - widać ją zza krat ogrodzenia
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Emigracja, wygnanie, wyjazdy dobrowolne, wymuszone, upragnione, albo niechciane, legalne, albo nielegalne, wyjazdy bez powrotu – to los niemal dwustu tysięcy Żydów, którzy po wojnie opuścili Polskę.

Gdy mówi się o żydowskiej emigracji, zazwyczaj przychodzi nam na myśl rok 1968 i symboliczny Dworzec Gdański. Jednak rok 1968 to tylko epizod znacznie dłuższej historii. Po 1968 roku Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Dla porównania, w latach 1945–1947 wyjechało 150 spośród 250 tysięcy mieszkających w Polsce Żydów! Była to emigracja na masową skalę, w większości przypadków nielegalna, która doczekała się własnej nazwy i jest zazwyczaj określana jako bricha (hebr. ucieczka).

 

"Wieczni tułacze" to książka, która oddaje głos ludziom, którzy w różnym czasie i różnych okolicznościach opuścili Polskę. Opowiada o ich dramatycznych losach i przedstawia żydowską imigrację w zupełnie nowym świetle.