Muzeum
Nabór online do 7.04.2020

Chór POLIN – nabór do nowego projektu

Członkowie i członkinie Chóru POLIN widoczni są przez szybę - śpiewają
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Rozpoczynamy zdalny nabór do projektu Chóru POLIN, który będzie towarzyszył wystawie czasowej "Tu Muranów". Projekt obejmuje cykl bezpłatnych warsztatów muzyczno-performatywno-edukacyjnych oraz trzy finałowe pokazy.

Chór POLIN, społeczny chór działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich, rozpoczyna przygotowania do kolejnego projektu. Zapraszamy osoby zainteresowane wspólnym działaniem – przedstawicieli i przedstawicielki różnych grup, osoby młodsze i starsze, śpiewające amatorsko i profesjonalnie, kobiety i mężczyzn, imigrantów i imigrantki, przedstawicieli i przedstawicielki różnorodnych grup mniejszościowych.

Projekt Chóru POLIN związany jest z planowaną wystawą czasową "Tu Muranów", która będzie ukazywała wielopoziomową historię, teraźniejszość i scenariusze przyszłości warszawskiego osiedla.

Dlatego też szczególne gorące zaproszenie kierujemy w stronę osób związanych z Muranowem – zarówno mieszkańców i mieszkanek, bywalców/bywalczyń, jak i zainteresowanych historią oraz współczesnością warszawskiego osiedla.

Przed wojną teren Muranowa – nazywany wówczas Dzielnicą Północną – zamieszkały był głównie przez Żydów. Później stał się częścią getta, zrównanego z ziemią przed hitlerowców, a następnie modernistycznym osiedlem-pomnikiem, którego autor Bohdan Lachert świadomie wykorzystał gruz zrujnowanego miasta jako budulec nowego życia. Powojenny Muranów jednocześnie miał być osiedlem społecznym, od początku w jego urbanistyczną tkankę wpisana była idea lokalnej wspólnotowości, która to idea – jak wielu twierdzi – do dziś mocno definiuje charakter tego miejsca.

W trudnym okresie pandemii, którego wszyscy i wszystkie – w tym instytucje kultury – doświadczamy, przygotowujemy projekt z nadzieją na czas "po". Jeśli jednak kryzysowa sytuacja będzie się przedłużała, warsztaty i finałowe pokazy odbędą się częściowo lub całościowo w przestrzeni online.

Z nadzieją na jak najszybsze spotkania w siedzibie Muzeum POLIN, przygotowujemy się jednocześnie na ewentualność nowej formy wspólnotowej kreacji i spotkań.
 
Prowadzenie projektu: 

  • Wojtek Blecharz – kompozytor, reżyser, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, specjalizujący się w tworzeniu muzyki współczesnej. Twórca oper-instalacji: Transcryptum, Park-Opera, Body-Opera, Fiasko, Rechnitz-Opera. Laureat wielu nagród muzycznych, autor kompozycji m.in. dla Orkiestry Zakazanego Miasta w Pekinie, International Contemporary Ensemble ICE w Nowym Jorku czy KNM Ensemble w Berlinie.
  • Jakub Pałys – pedagog, akompaniator, trener wokalny, kompozytor.
  • Ewa Chomicka – kuratorka i koordynatorka Chóru POLIN.

Projekt obejmuje cykl bezpłatnych warsztatów muzyczno-performatywnych oraz trzy finałowe pokazy. Spotkania warsztatowe będą odbywały się od 5 maja w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki, w godzinach wieczornych. Szczegółowy harmonogram znajduje się w formularzu zgłoszeniowym. Chór POLIN tworzy w procesie grupowym, konieczny jest udział w całym cyklu warsztatów (możliwe jest opuszczenie maksymalnie dwóch spotkań). Pokazy publiczne zaplanowane są na 5, 6 i 7 czerwca 2020.

Zgłoszenia przyjmowane są do 7 kwietnia lub do wyczerpania limitu miejsc.

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (KLIKNIJ) i wysłanie go na adres: [email protected].

Szczegółowe informacje: [email protected], tel. +48 604 461 871

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu.

Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych. Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią.

Chór tworzył już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywał ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowywał chórowe interwencje w programy innych wydarzeń.

Współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa. W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.


Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej