Edukacja

Relacja z wymiany PIYE 2019

W lipcu oraz wrześniu 2019 roku 30 młodych osób z Polski i Izraela wzięło udział w wymianie Polish-Israeli Youth Exchange (PIYE). To już ostatnia edycja najstarszego edukacyjnego programu Muzeum POLIN realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Do udziału w programie zaprosiliśmy młode osoby (między 20 a 35 rokiem życia) z Polski i Izraela, edukatorów, studentów, aktywistów zainteresowanych tematem międzykulturowości, historii relacji polsko-żydowskich oraz dialogu polsko-żydowskiego.

Program projektu składał się z dwóch części: pierwszej realizowanej w Polsce (9-13 lipca 2019) i drugiej w Izraelu (23-27 września 2019). Uczestnicy PIYE przez 10 dni (5 dni w Warszawie i 5 dni w Tel-Awiwie) wzięli udział w różnych aktywnościach m.in: wykładach, warsztatach, wizytach studyjnych, spacerach miejskich. Były one narzędziem do budowania wzajemnej współpracy i przyszłych partnerstw na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w lokalnych społecznościach w Polsce i Izraelu.

Podczas pobytu w Polsce uczestnicy wzięli udział m.in. w cyklu warsztatów wprowadzających w metodę „teoria zmian” coraz częściej stosowaną w procesie pracy projektowej oraz wizytach studyjnych. Mieli okazję zapoznać się z działalnością Stacji Muranów oraz JCC Warszawa, zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło również wydarzeń integracyjnych.

W drugiej części programu PIYE, realizowanej w Izraelu pojawił się sprawdzony w ubiegłym roku format  "Self-Education Presentation", czyli indywidualnych lub grupowych wystąpień uczestników. Opracowali oni i wygłosili wprowadzenie do dyskusji na takie tematy jak: "Wybory w Izraelu 2019", "Różnorodność kulturowa i religijna Izraela", "Konflikt Izraelsko-Palestyński".

W Izraelu uczestnicy wzięli udział w kilku spacerach miejskich z lokalnym przewodnikiem - Ilanem Lonai. Dowiedzieli się więcej o początkach Tel Awiwu z naciskiem na wątek modernistycznej architektury miasta i poznali historię Jaffy. Ważnym punktem programu był jednodniowy wyjazd do Jerozolimy i oprowadzanie Orit Margaliot po Muzeum Yad Vashem, zakończone dyskusją.

Efektem 14. edycji PIYE były nawiązane przyjaźnie oraz partnerstwa na rzecz wspólnych, przyszłych działań budujących i wzmacniających relacje polsko-żydowskie.

Więcej o Polsko-Izraelskiej Wymianie Młodzieży PIYE >>

Patron

Amasada Izraela w Warszawie

Program był realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a finansowany dzięki wsparciu darczyńców –Tomka Ulatowskiego oraz Ygala Ozechova

Muzeum POLIN