Muzeum
28.02.2020

Komunikat dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN na lata 2020-2023
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele Muzeum POLIN,

Muzeum Historii Żydów Polskich przez ostatnie kilkanaście miesięcy przechodziło najtrudniejszy okres w swojej historii. Powodem kryzysu był spór Założycieli wokół obsady stanowiska dyrektora. Jak wszyscy wiemy, w maju 2019 roku odbył się konkurs, który bezapelacyjnie wygrał prof. Dariusz Stola. Mój mentor, przełożony, kolega. 

Nie byłoby zręcznie, abym dziś komentował lub recenzował proces wyboru czy też raczej braku wyboru profesora Stoli na kolejną kadencję. Sam znalazłem się w niełatwej sytuacji, piastując przez ostatni rok funkcję pełniącego obowiązki dyrektora – wywiązywałem się z tego zadania najlepiej jak potrafię, wszakże ze świadomością, że jest ono tymczasowe – Muzeum ukształtował Pan Profesor i miał zaraz wrócić do gabinetu, który cały czas na niego czekał.

Tak się jednak nie stało. Zgodnie z wolą Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Miasta st. Warszawy, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to mnie wręczono nominację na 3-letnią kadencję. Postanowiłem ją przyjąć. Sądzę, że rozumieją Państwo niezręczność położenia, w jakim się znalazłem, mimo że za moją kandydaturą opowiedzieli się wszyscy Założyciele Muzeum oraz mnóstwo środowisk, autorytetów, w tym najważniejszych dla Muzeum osób, z Darczyńcami na czele, a także działający w muzeum Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza" oraz Rada Pracowniczek i Pracowników Muzeum POLIN.
I przede wszystkim Profesor Dariusz Stola.

Darku, w tym miejscu zwrócę się do Ciebie bezpośrednio. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Może to prawda. Ale prawdą jest też, że żyją wśród nas ludzie wyjątkowi, onieśmielająco mądrzy, którzy wpływają na bieg zdarzeń i kształtują historię. Mieliśmy ogromne szczęście, mogąc współpracować właśnie z taką osobą. Muzeum POLIN to jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce i nie zejdzie ze szlaku, który wytyczyłeś. Liczę zresztą, że niejeden raz się na nim spotkamy.

Dzisiaj, gdy w poczuciu ambiwalencji wchodzę do Muzeum jako jego dyrektor, mam dla wszystkich jedno przesłanie: będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby rozwijać potencjał instytucji, której profesor Stola oddał tyle serca i kawał życia. Muzeum POLIN będzie kontynuować swoją misję przywracania pamięci o polskich Żydach – angażująco, ciekawie i wiarygodnie opowiadając o ich zwyczajach, kulturze, religii i patriotyzmie, ponieważ byli, są i będą immanentną częścią wielokulturowej i wielonarodowej Rzeczpospolitej: wspólnego domu ludzi wielu wyznań, poglądów, tradycji i obyczaju.

Zygmunt Stępiński

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN