Koncert

Magdalena Sokalska

Magdalena Sokalska naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu, rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, które kontynuuje na szczeblu studiów doktoranckich. W 2013 roku otrzymała stypendium, w ramach którego studiowała w zuryskiej Hochschule der Kuenste w klasie prof. Roberta Zimanskyego.

W ciągu ostatnich lat na stałe związana była z takimi orkiestrami, jak NFM Orkiestra Kameralna „Leopoldinum”, czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Często też współpracuje z innymi uznanymi zespołami, jak  Orkiestra Muzyki Nowej, czy Orkiestra Kameralna „Aukso”.

Poza działalnością orkiestrową, jej aktywność estradowa sięga od gry solowej (występowała m.in. z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Filharmonii Zabrzańskiej, czy na XXI Festiwalu „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze (z Filharmonią Dolnośląską) po rozmaite składy kameralne, z którymi koncertowała m.in w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Skrzypcowego George Enescu in Memoriam, Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kontrasty”, czy Ticino Musica Festival w Lugano.

W ramach licznych kursów mistrzowskich, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, doskonaliła się pod okiem najznakomitszych pedagogów. Należą do nich m.in. Yair Kless, Roland Baldini, Akiko Tatsumi, Bartłomiej Nizioł, Marco Rizzi, czy Tomasz Tomaszewski.

Uczestniczka również X Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy w Książu, gdzie koncertowała m.in z takimi osobowościami muzycznymi, jak Paul Gulda, czy członkowie Lutosławski Quartet.

Przez rok (2017-2018) liderka grupy II skrzypiec w szwedzkiej Goteborgs Operan. 

Od  2018 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia.