Koncert
17.02.2020

Juan Pablo Jofre Romarion

Juan Pablo Jofre Romarion gra na bandoneonie
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Juan Pablo Jofre Romarion znany jako JP Jofre to urodzony w San Juan w Argentynie wielokrotnie nagradzany bandoneonista i kompozytor. Częsty gość na łamach New York Timesa, Jofre jest jednym z czołowych współczesnych artystów występujących w ramach programu Great Performers w Lincoln Center.

1 marca (niedziela), Koncert Żydowskie tango na orkiestrę, bilety: 60 zł / 80 zł, KUP BILET >>

Jego muzyka była wykonywana m. in. przez szesnastokrotnego laureata nagrody Grammy Paquito D’ Riverę, orkiestrę kameralną Orpheus oraz interpretowana przez słynnego tancerza Hermana Cornejo (czołowy baletmistrz American Ballet Theatre). Jofre występował i wykładał m. in. w Google Talks, TEDtalks, w Juilliard School of Music czy The New School.

JP Jofre zaczął przygodę z muzyką od gry na perkusji i gitarze w wieku 14 lat. Następnie rozpoczął studia w Escuela de Musica de la Universidad Nacional de San Juan, gdzie zanim postanowił poświęcić się grze na bandoneonie, kształcił się w klasie perkusji, gitary, pianina, jak również w klasie wokalnej i kompozycji. W roku 2003 zadebiutował jako aranżer i solista bandoneonista na Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Mendozie w Argentynie. Specjalnie na ten festiwal, JP Jofre zaaranżował utwory na dwanaście wiolonczeli i bandoneon.

W roku 2004 kształcił się indywidualnie u Martina Ferresa, a rok później grał dla Daniela Binelli, jednego z najsłynniejszych bandoneonistów i kompozytorów na świecie. Z jego rekomendacji oraz dzięki wsparciu finansowemu Juan Victoria Auditorium (wtedy jeszcze pod kierownictwem Niny Galvan) oraz Autotransportes San Juan Mar del Plata, JP Jofre dostał się pod skrzydła Julia Pane, światowej sławy nauczyciela i bandeonistę legendarnego sekstetu Astora Piazzolli.

Stypendysta argentyńskiej Nagrody Państwowej w dziedzinie sztuki JP Jofre współpracował z wieloma słynnymi muzykami w szerokiej gamie muzycznych stylów oraz występował na wielu prestiżowych festiwalach. Po światowej premierze jego “Bandoneon Concerto” magazyn „Mercury News” napisał: “…to elektryzujący kompozytor i bandoneonista”. W 2012 roku, JP Jofre został zaproszony przez Free University w Bolzano i SudTirol Festival (Włochy), aby zagrać w hołdzie argentyńskiemu laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Adolfo Perezowi Esquivelowi. Obecnie jest liderem kwintetu JP Jofre Quintet, z którym koncertuje po świecie od momentu wydania ostatniego albumu pt. „Manifesto”.

Więcej informacji na www.jpjofre.com