Koncert

Matt Herskowitz

Na zdjęciu widać mężczyznę - Matta Herskowitza - ubranego w czarną kurtkę i niebieską koszulę. Za Mattem stoi fortepian, w tle widać okno
fot. materiały promocyjne

Matt Herskowitz – pianista, kompozytor i aranżer, wirtuoz zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej, jak i jazzu, stworzył wyjątkowy muzyczny styl poprzez połączenie tych dwóch gatunków.

29 lutego (sobota), Koncerty Shiksa i Bastarda, bilety: 60 zł / 80 zł, KUP BILET >>

W ciągu ostatniej dekady Matt wydał serię płyt entuzjastycznie przyjętych przez krytyków, których premierowe wykonania odbywały się od nowojorskiego Central Parku po kolońską filharmonię. Matt współpracuje z najlepszymi muzykami klasycznymi, jazzowymi, a także popowymi, którzy towarzyszą mu na festiwalach muzycznych na całym świecie.

Wśród głośnych premier utworów Matta warto wspomnieć "Concerto Grosso", która odbyła się w 2012 roku w Central Parku w ramach cyklu Naumburg Orchestral Concerts. Kompozytorowi towarzyszyła nowojorska orkiestra symfoniczna The Knights, znana ze swego eklektycznego stylu. Premiera kompozycji była transmitowana na żywo przez stację radiową WQXR, a "New York Times" wychwalał Herskowitza za "oryginalne, wirtuozerskie wykonanie partii solowych na fortepianie".

Ostatnio Matt Herskowitz pracował nad dwoma krążkami, na których wraz ze swym trio proponuje własne aranżacje muzyki Bacha—na jednej z nich wystąpił gościnnie słynny włoski flecista Andrea Griminelli, na drugiej rosyjski skrzypek Phillipe Quint. Niedawno Matt wydał też płytę z Larą St. John, na której znalazły się kompozycje i aranżacje inspirowane wschodnio-europejskimi pieśniami ludowymi. Na płycie znajdują się dwie kompozycje Matta, "Nagilara" i "Freylach nr 13", oparte na ludowych melodiach żydowskich.

Matt Herkowitz jest absolwentem Juilliard School w Nowym Jorku oraz Curtis Institute of Music w Filadelfii. Od 1999 roku mieszka w Montrealu.