Kremerata Baltica

Dwadzieścia lat temu Gidon Kremer stworzył idealne warunki do muzycznej rewolucji. Światowej sławy skrzypek zaprezentował swoją nową inicjatywę na austriackim festiwalu Lockenhaus latem 1997 roku. Narodziny Kremeraty Baltica - składającej się z dwudziestu trzech wybitnych młodych muzyków z Łotwy, Litwy i Estonii - zostały powitane owacją na stojąco. Od tamtej pory orkiestra urzeka publiczność na całym świecie graniem z niepohamowaną radością i układaniem programów koncertów z wielką wyobraźnią.
Kremerata Baltica powstała z determinacji Gidona Kremera do dzielenia się swoim bogatym doświadczeniem z młodymi kolegami z krajów bałtyckich. Proces przygotowania zespołu, w którym nie ma miejsca na kompromisy artystyczne, bazuje na przywiązaniu do doskonałości i kreatywności.
Oprócz eksplorowania dzieł z głównego nurtu, Kremerata Baltica wykonywała także światowe premiery utworów, między innymi Leri Auerbach, Leonida Desyatnikova, Giyi Kancheli, Arvo Pärta, Georgsa Pēlecisa, Alexandra Raskatova, Valentina Silvestrova, Victora Kissine'a, Sofii Gubaiduliny i Pēterisa Vasksa.
Repertuar Kremeraty Baltiki znajduje odzwierciedlenie w nagradzanej dyskografii obejmującej wszystko, od kompletu koncertów skrzypcowych Mozarta z Gidonem Kremerem, oktetu George’a Enescu i Tango Ballet Astora Piazzolli po prawykonania kompozycji Kancheli, Kissine'a i Pärta. Album "After Mozart" wydany przez Nonesuch Records zdobył nagrody Grammy i ECHO Klassik w 2002 roku, a albumy z dziełami George'a Enescu i Mieczysława Wajnberga otrzymały nominacje do nagrody Grammy.
Kremerata Baltica występowała w ponad 50 krajach, zagrała ponad 1000 koncertów w 600 miastach. Regularnie pojawia się na wielu koncertach i festiwalach, w tym w berlińskim Schloss Neuhardenberg, bawarskim Schloss Elmau i innych.
W ostatnich latach zespół poszerzył swoją działalność o koncert „To Russia with love”, który odbył się w berlińskiej Filharmonii w 2013 roku, aby zwrócić uwagę na prawa człowieka w Rosji. Najnowszy projekt „Pictures from the East” - wspólne przedsięwzięcie z syryjskim artystą Nizarem Ali Badrem - podkreśla dramatyczną sytuację uchodźców z obszarów dotkniętych konfliktem na Bliskim Wschodzie.
Od 2003 roku Kremerata Baltica organizuje własny festiwal na Łotwie.
W latach 2016-17 Kremerata Baltica świętowała 20. rocznicę swojego istnienia i 70. urodziny Gidona Kremera, organizując trasy koncertowe na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.