Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Krystyna Szter

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Krystyna Szter. Na zdjęciu Krystyna Szter siedzi za stołem z brodą podparta na dłoni. Na stole przedmioty związane z kulturą żydowską, np. menora. W tle stary kredens.
Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Krystyna Szter. Na zdjęciu Krystyna Szter siedzi za stołem z brodą podparta na dłoni. Na stole przedmioty związane z kulturą żydowską, np. menora. W tle stary kredens, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Krystyna Szter jako Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Pojezierze" o/Barczewo od 7 lat w ramach wolontariatu opiekuje się barczewską synagogą.

Aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu  wszelkich pamiątek związanych z życiem polskich Żydów na terenie Warmii i dba o ich pamięć. Od kwietnia do października każdego roku oprowadza społecznie zainteresowane osoby po obiekcie i z pasją opowiada o miejscowej gminie żydowskiej.

Krystyna Szter jest jedną z fundatorek tabliczek imiennych barczewskich rodzin żydowskich, które zginęły w czasie wojny umieszczonych na 49 cegłach znajdujących się obecnie w synagodze. Autorami instalacji są Agnieszka Markowicz i Dieter Lubczyk. W 2017 roku Krystyna Szter odnalazła macewy z barczewskiego kirkutu i utworzyła z nich lapidarium przy synagodze w Barczewie.

Oprócz projektów inwestycyjnych pisze i realizuje projekty uświadamiające mieszkańcom Barczewa i okolic oraz turystom przybywającym z kraju i zza granicy wspólnych losów mieszkańców Barczewa i społeczności żydowskiej, które współistniały przed II wojną światową.