Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Dorota Budzińska, Jolanta Konstańczuk

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk. Na zdjęciu Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk stoją za macewą na cmentarzu żydowskim.
Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk. Na zdjęciu Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk stoją za macewą na cmentarzu żydowskim, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk wspólnie pracują w Społecznym Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu. To społeczniczki działające w Dąbrowie Białostockiej.

Dorota Budzińska, nauczycielka języka polskiego jest aktywnym członkiem Forum Dialogu, z kolei Jolanta Konstańczuk, pełniąc funkcję harcmistrza, angażuje do wszelkich działań swoich harcerzy. Rokrocznie organizują w Dąbrowie Białostockiej "Dzień Judaizmu w kościele katolickim w Polsce". Jest to jedyne wydarzenie tego rodzaju w województwie podlaskim.

W ciągu ostatnich lat społeczniczki realizowały projekty Szkoły Dialogu, autorski projekt "Mosty wielokulturowości" oraz wystawę "Kadysz dla Dąbrowy Białostockiej" stworzoną z prac Marka Podwala, jednego z potomków Żydów z Dąbrowy Białostockiej, prezentowaną m.in. w Grodnie, Białymstoku i Łomży.

Obecnie trwają zaawansowane prace nad stworzeniem autonomicznej strony internetowej poświęconej Żydom Dąbrowy Białostockiej. Strona będzie miała także swoją wersję w języku angielskim.