Edukacja

Co wydarzyło się 100 lat temu?: film edukacyjny na 100-lecie odzyskania niepodelgłości

Co się zdarzyło 100 lat temu - film do wystawy "W Polsce króla Maciusia" w Muzeum POLIN. Na zdjęciu: kadr z filmu, który przedstawia Polaków, którzy cieszą się ze zwycięstwa w I wojnie światowej i z utworzenia ponownie państwa polskiego.
Na zdjęciu: kadr z filmu, który przedstawia Polaków, którzy cieszą się ze zwycięstwa w I wojnie światowej i z utworzenia ponownie państwa polskiego, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Animacja powstała na wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, 9 listopada 2018 r. – 1 lipca 2019 r.

Za pomocą prostej ikonografii opowiada o tym "co wydarzyło się 100 lat temu" w Polsce, przedstawia sylwetkę Janusza Korczaka, lekarza, wychowawcy, który w tym czasie pisze powieść "Król Maciuś Pierwszy", aby pomóc dzieciom lepiej zrozumieć "co dzieje się na świecie".

Kuratorki wystawy: Anna Czerwińska i Tamara Sztyma
Realizacja animacji: Artcore

Tekst lektora:

Co się wydarzyło 100 lat temu?

Wszystko zaczęło się od wielkiej wojny. Największe mocarstwa w Europie stanęły z sobą do walki – Niemcy, Włochy i Austro-Węgry przeciwko Rosji, Francji i Anglii. Do nich dołączyły inne narody, które miały nadzieję na zmiany.

Byli wśród nich Polacy i Polki. Polska w tym czasie był to bardzo dziwny kraj – nie było jej na mapie. Przez wiele lat była pod zaborami. Co to znaczy? Nie była wolna. Polacy i Polki nie mieli swoich władz, nie zawsze mogli mówić w swoim języku albo uczyć się o swojej historii.

W 1914 roku stanęli do walki, by odzyskać niepodległość. Pod wodzą Józefa Piłsudskiego powstały Legiony Polskie.

Wojna zakończyła się 11 listopada 1918 roku przegraną Niemiec. Niedługo potem przywódcy państw europejskich spotkali się na konferencji w Wersalu pod Paryżem. Podpisali tak zwany Traktat Wersalski, który ustalał nowe zasady panujące w Europie. Na jego mocy utworzono nowe państwa, w tym również – Polskę.

Polacy i Polki odzyskali więc niepodległość i wolność… ale to był dopiero początek trudnej odbudowy kraju. Wszędzie były zniszczenia wojenne, ludzie byli biedni. I nadal toczyły się walki z sąsiadami o granice.

Ktoś musiał tym wszystkim pokierować. Trzeba było wybrać władze i zorganizować państwo. Zebrał się pierwszy sejm, który po licznych obradach uchwalił konstytucję. Wszystko to wymagało podjęcia wielu ważnych decyzji. Nie odbywało się bez sporów – w granicach kraju żyli bardzo różni ludzie, którym nie łatwo było się dogadać.

W tym burzliwym czasie w Warszawie żył niezwykły człowiek – Janusz Korczak, lekarz i wychowawca dzieci.

Ponieważ chciał im wyjaśnić, na czym polega rządzenie państwem, napisał książkę pod tytułem "Król Maciuś Pierwszy". Opowiadała o małym królu, który próbuje władać zniszczonym przez wojnę krajem.

Korczak był przekonany, że dzieciom należą się prawa tak samo jak dorosłym. Wierzył, że dzieci nie "dopiero będą", ale "już są" ludźmi i że należy z nimi dużo rozmawiać i pytać je o zdanie. Wtedy same, gdy dorosną, staną się odpowiedzialnymi obywatelami, zdolnymi do dobrego współżycia z innymi.